MCDONALD’S “eziyet var” diye yumurta alımını durdurdu


Dünyanın en büyük restoran zincirlerinden McDonald’s, hayvan hakları savunucusu bir grubun çiftliklerde çektiği gizli kamera görüntülerini yayınlamasının ardından yumurta satın aldığı tedarikçi firma ile ilişkisini kesti.

McDonalds”Mercy for Animal” adlı grup tarafından Sparboe Tavuk Çiftliği’nin Iowa, Minnesota ve Colorado’daki 5 tesisinde çekilen görüntülerde daracık kafeslere hapsedilmiş tavuklar, boğulup ölmeleri için plastik torbaları doldurulan erkek piliçler ve tavukların gagalarının uçlarını kesen işçiler görülüyor.

McDonald’s Başkan Yardımcısı Bob Langert, görüntülerin son derece rahatsız edici olduğunu belirtti ve şirket olarak tedarikçilerinden hayvanlara insanca davranmaları talebinde bulundukları konusunda müşterilerine güvence verdi.

Görüntüleri “şok edici” olarak niteleyen Sparboe Çiftliği ise, şirket içinde yapılan bir soruşturma sonucu hayvanlara kötü davranan dört işçinin belirlendiğini ve işten çıkarıldıklarını söyledi. ABD’nin beşinci en büyük yumurta üreticisi olarak tanınan Sparboe Çiftliği’nin sahibi Beth Sparboe Schnell, “hayvanlara yapılanlar, kesinlikle kabul edilemez. Çok üzgünüm” dedi.

Mercy for Animal grubu ise, McDonald’s şirketinin çiftlikten yumurta almayı kesme kararının yeterli olmadığını belirtti. Bir grup Mercy for Animals üyesi, Sparboe Çiftliği’ne ait tesislerde işe girmiş ve 23 Mayıs’tan 1 Ağustos’a kadar gizli kameralarla tesislerde yaşanan şiddet olaylarını kaydetmişti. (AA)

EDİTÖRÜN NOTU:

1.Yumurta yapmayan erkek civcivler kuluçka makinesinden çıkar çıkmaz ayrılarak semt pazarlarında satışa sunulur.

2. Civcivlerin birbirini gagalamaması ve yemin ziyan olmaması için gaga kesimi yapılır. Kesimden önce yem verilmez mümkünse K vitamini verilmelidir.Civcivler 7-10 günlük iken gagaları kesilir. Bu iş gaga kesme aleti ile yapılır. Kesme bıçağı keskin olmalıdır. Bağlama halkası ile burun deliği arasında 2 milimetre genişlik bırakılıp kesim yapılır. Hasta olanların gagası kesilmez. Eğer piliçlerde daha önce gagalama görülmezse 10-14 üncü haftalar arasında veya 18 inci haftalığa kadar da gaga kesilebilir.

 

 

 


Yazan - 20 Kasım 2011. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x