Meçhul Hayvan Teleflerinin Nedeni Zehirli Bitkiler


2010 yılının Şubat ayında Bolu’nun Göynük ilçesi Örencik köyünde, 75 küçükbaş ve 113 büyükbaş hayvan teleflerinin nedeni anlaşıldı      Bolu Göynük Örencik köyünde 2010 yılı Şubat ayında çok sayıda hayvanın telef olması nedeniyle bölgeye geçen yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden 10 kişilik heyet gönderildi ve bu konuda uzun araştırmalar yapıldı.

Bölgesi gelen uzmanlar, samanlıklardan ve meralardan aldıkları ot numuneleri ile canlı hayvanları, Bakanlığın ve üniversitenin laboratuvarlarında geniş kapsamlı bir şekilde incelediler.

Yapılan araştırmaların sonucunu Bolu Valisi İbrahim Özçimen açıkladı. Valiye göre,yörede meydana gelen ölümlerin nedeni hayvanların yer fesleğeni olarak bilinen ”mercurialis-annun” bitkisini tüketmelerinden meydana geldi.Buna karşılık,köy sakinleri zehirli olduğu belirtilen bitkiyi tüketmelerini önlemelerine rağmen hayvan ölümlerinin devam ettiğini ifade ediyor.      Bolu Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, yaptığı açıklamada, ölümlerin ardından köyde geniş  araştırmalar yapıldığını ve alınan numunelerin geniş kapsamlı analiz edildiğini söyleyerek, ”Hayvan teleflerinin yer fesleğeninin tüketilmesi nedeniyle olduğu belirtildi.

Köyde yaşayan üreticiler ise,ölümlerin 2010 yılının Şubat ayında hayvanların felç olmalarıyla başladığını ifade ederek, ”Köyde artık hayvan yok. Umutdere köyünde 8 hane var ve 30 kişi yaşıyor. Ancak köyümüzde hayvan kalmadı. Bu mahallede 80 baş hayvan vardı. Hayvanlar kısmi felç olarak öldüler. Yetkililer çok uğraştı. Hayvanlardan alınan numuneler laboratuvarlara gönderildi, ama bir sonuç elde edilemedi” diye konuşuyorlar.


21 Ocak 2012. 17:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x