Medvedev: Kurulacak yeni hükümetle Türk Akımı’nı imzalayacağız


Rusya Basbakani Dmitri Medvedev

Rusya Basbakani Dmitri Medvedev

 

 

 

 

 

 

Ankara Türk Akımı’nda sadece transit ülke olmak istemiyor

 

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, kurulacak yeni Türkiye hükümetiyle Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi ile ilgili hükümetler arası sözleşmeyi imzalayacaklarına inandıklarını söyledi.

 

Slovenya devlet televizyonuna konuşan Medvedev, Türkiye’de hükümetin kurulmaması nedeniyle henüz sözleşmenin imzalanmadığına işaret etti. Medvedev, “Türk Akımı projesi kuşkusuz ki Güney Akım’ın alternatifi. Fiiliyatta biz Türk Akımı projesi ile ilgili iyimseriz. Bazı belgeler imzalandı, fakat hükümetler arası sözleşme gerçekten de henüz imzalanmadı. Burada en büyük neden Türkiye’de hükümetin kurulmaması. Türk ortaklarımız, meslektaşlarımız bu hükümeti kurması lazım. Bazen tecrübeler gösteriyor ki bu hiç de kolay olmuyor.” açıklamasında bulundu.

 

Ankara ile görüşmelere devam ettiklerini vurgulayan Rusya Başbakanı, “Umut ediyoruz ki, orada (Türkiye) tüm siyasi sorunlar sona erdikten sonra, siyasi süreç tamamlandıktan sonra biz nihai olarak tüm konularda anlaşabiliriz.” şeklinde konuştu.

 

30 Haziran’da Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı ile ilgili metnin henüz hazır olmadığını söylemişti. Rus Bakan, “Kurumlar arasında, hükümetler arası sözleşme metninin hazırlık çalışmaları devam ediyor.” ifadesini kullanmıştı. Novak, 23 Haziran’da yaptığı açıklamada ise Rusya ve Türkiye’nin ‘Türk Akımı’ ile ilgili hükümetler arası anlaşmayı temmuz ayı içinde imzalayacağını açıklamıştı

 

Fuad Seferov, Moskova, Haberrus


Yazan - 25 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x