Medya’ya Güvenli Gıdayı Anlatmak Zorunlu Oldu


Medya güvenli gıdayı anlatacak

TRT ve ulusal, bölgesel ve yerel yayın yapan özel televizyon kuruluşları ve radyolara, ayda en az 90 dakika gıda güvenliği, gıda güvenilirliği konularında yayınlar yapma zorunluluğu getirildi.

Resmi Gazete’nin 2 Kasım 2011 tarihli mükerrer sayısında yayınlanan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname ile televizyon ve radyolara gıda güvenliğine ilişkin yayın yapma zorunluluğu getiriliyor. Kararnamenin 11. Maddesi’ne göre, 639 sayılı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ek bir madde eklendi. Bu ek madde ile TRT ve ulusal, bölgesel ve yerel yayın yapan özel televizyon kuruluşları ve radyolara, ayda en az 90 dakika gıda güvenliği, gıda güvenilirliği, bitki ve hayvan sağlığı ile toprak koruma konularında yayınlar yapma zorunluluğu getirildi.

Bu yayınlar, asgarî otuz dakikası 17:00-22:00 saatleri arasında olmak üzere, 08:00-22:00 saatleri arasında yapılacak ve yayınların kopyaları her ay düzenli olarak Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na teslim edilecek. Bu saatler dışında yapılan yayınlar, aylık doksan dakikalık süreye dâhil edilmeyecek.

Bu programlar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşları ile bilimsel kuruluşlar, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları veya sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanacak. Hazırlanan programlar, Bakanlığın olumlu görüşü alındıktan sonra Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından radyo ve televizyonlarda yayınlanacak.

Bu yayınlar için herhangi bir bedel ödenmeyecek ve yayınların ve sürelerinin denetimi Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca yapılacak.

Uygulama 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girecek.


Yazan - 10 Kasım 2011. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x