M. Akif Üniversitesi’nde Buzağı Ölümleri İçin Aşı Çalışmaları Gerçekleşecek


2869_20022014_0o75d2p3ho5_

 

 

Üniversitemiz ile Burdur İli Köy Kalkınma Kooperatifler Birliği (Köy-Koop) arasında Virolojik-Serolojik Teşhis ve Analiz Protokolü imzalandı. Köy-Koop üyelerinin adlarına kayıtlı hayvanlara ait hastalıkların Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı alt yapısı kullanılarak viral yönden teşhis ve analizlerinin yapılmasını içeren protokol çalışmaları sonucunda, Burdur ve Dünya hayvancılığına hizmet edecek bir aşı üretiminin ilk adımını atılmış olacak.

 

Üniversitemiz Rektörlük Senato Odasında gerçekleştirilen protokol imza töreninde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa SAATCI, Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Yakup YILDIZ, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Temsilcisi Mehmet CANDAN, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mümtaz NAZLI ve öğretim üyeleri bir araya geldi.

 

Üniversitemizin şehirden başlayıp bölgeye, ülkeye ve insanlığa hizmet etmek adına çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa SAATCI; “İlimizde bir ilke daha imza atmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Burdur’daki hayvancılık sektörü ile ilgili olarak elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede öğretim üyelerimiz projeler hazırlıyorlar ve BAKA’nın da desteği ile hayata geçiyor. Sığırcılık ve süt sektörüne baktığımızda gelir elde edilen iki önemli girdi vardır, bunlardan biri süt diğeri ise buzağıdır. Bu proje sonuçlandığında üreticinin ekonomik kaybına neden olan buzağı ölümlerinin önüne geçilecektir. Proje sonunda da yöremiz ve dünya hayvancılığına hizmet edecek bir aşı üretiminin ilk adımını atmış oluyoruz. Şehrimize, ülkemize, insanlığa hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler:
İzmir Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal'ın Acı Kaybı

 

Bu protokol ile Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalında viral etkenlere bağlı şekillenen hayvan hastalıklarının daha erken teşhis edilmesi ve hastalığın nedeninin araştırılması konusunda çalışma sergileyeceklerini söyleyen Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Yakup YILDIZ; “Fakültemizdeki çalışmalar için üyelerden gönderilen veya getirilen şüpheli hayvan materyallerinin virolojik-serolojik teşhis ve analizlerinin yapılması konusunda gerekli çalışmaları yapacağız. Vatandaş hastalıklar noktasında ne yapacağını kime başvuracağını bilemiyor, biz bu noktada yardımcı olacağız.” dedi.

2869_20022014_8c74wvb6iic_

Ajans olarak Burdur’daki en önemli paydaşlarının Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olduğuna vurgu yapan BAKA Temsilcisi Mehmet CANDAN ise “Üniversitemiz ile çok önemli projeler gerçekleştirdik. Bunlardan biri olacak olan ‘Buzağı Ölümlerinin Yerli Aşı ile Önlenmesi’ projesidir. 350 bin liralık olan bu projenin 270 bin lira kadarını Üniversitemize sunduk.” dedi.

 

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mümtaz NAZLI ise Fakülte olarak sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları ile iyi bir işbirliği içerisinde hayvancılık sektörünün her türlü taleplerine ve sorunlarına çözüm üreten araştırma faaliyetlerine büyük önem verdiklerini vurguladı.

 

Amaçlarının Burdur hayvancılığını en iyi noktaya getirmek olduğunu söyleyen Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet KALE ise “Amacımız Burdur hayvancılığını en iyi noktaya getirmek. Projede iki temel amaç var. Bunlardan birisi kurulan laboratuvar ile aşı uygulamalarına zemin hazırlanması diğeri ise viral hastalıkların teşhis edilerek hastalıkların en aza indirgenmesidir.” derken Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sibel HASIRCIOĞLU da BAKA desteği ile kurulacak laboratuarın, alt yapısı gelişmiş bir viroloji laboratuarı olacağını vurgulayarak sadece Burdur değil, Isparta ve Antalya’dan gelen numunelere de bakacaklarını, elde edilecek sonuçlar ile aşı geliştirme çalışmalarına başlayacaklarını belirtti.

Diğer Haberler:
Kırmızı Et Üretimi, II. Çeyrek: Nisan - Haziran, 2014

 

Konuşmaların ardından protokol imzalandı. Daha sonra Rektör SAATCI tarafından Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Yakup YILDIZ ile BAKA Temsilcisi Mehmet CANDAN’a plaket verildi.

 


Yazan - 21 Şubat 2014. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı