Mehmet Ali Birand Yaşamını Yitirdi


Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nden açıklama: Hastamız Mehmet Ali Birand, safra yollarına yönelik geçirdiği girişimi izleyen dönemde gelişen kardiyak yetmezlik sonrasında yapılan tüm müdahalelere cevap vermemiş ve saat 18:29’da kaybedilmiştir.

 

Selahattin Demirtaş’ı konuk edecekti

 

Gazeteci Ruşen Çakır, Birand’ın Selahattin Demirtaş’ı konuk edeceğini açıkladı. Çakır, Twitter hesabından ”Birand’ın sağlığı elverseydi Birand bu gece  32. Gün’de Selahattin Demirtaş’ı konuk edip bugünkü cenaze törenini ve yeni süreci konuşacaktı” diye yazdı.

 

Birand’ın meslektaşları hastaneye akın etti

 

Gazeteci Mehmet Ali Birand’ın ölüm haberinin yayılması üzerine çok sayıda meslektaşı hastaneye akın etti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak, Hürriyet Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Ali Kırca, Futbol federasyonu  Başkanı Yıldırım Demirören, Rahmi Koç, Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit ziyaret edenler arasındaydı.

 

MEHMET ALİ BİRAND KİMDİR?

 

Mehmet Ali Birand, 9 Aralık 1941’de İstanbul’da dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi mezunu olan Birand, meslek hayatına 1964 senesinde Milliyet Gazetesi’nde başladı.

1985 yılında TRT ile başlayan televizyonculuk kariyerini “32. Gün” programıyla zirveye taşıdı. Programında birçok Türk politikacının yanı sıra dünya liderlerini de ağırladı.

Gazeteciliğin yanı sıra çok sayıda kitap da yazan Birand’ın 12 Eylül darbesi, 1974 Kıbrıs Çıkartması ve Türk-Yunan ilişkisini anlatan kitapları İngilizce, Almanca ve Yunanca’ya çevrildi.

Kanal D Haber Grup Başkanı ve Posta Gazetesi Köşe yazarı olan Birand, ulusal ve uluslar arası birçok ödül aldı.

Can Dündar, Mithat Bereket, Çiğdem Anat gibi birçok gazetecinin yanında yetişti.

Evli ve bir erkek çocuk babası olan usta gazeteci, Fransız “Chevalier de L’Ordre National de Merite” unvanına sahipti.

 


Yazan - 17 Ocak 2013. Kategori YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x