Mehmetçik inci balığı nöbetinde


7235

 

Dünya üzerinde sadece Van Gölü’nde yaşayan İnci Kefali balığının üreme göçü sürüyor. Balıkların göçü, her gün yüzlerce kişi tarafından ilgiyle izlenirken, jandarmalar ise kaçak avcılara karşı dere boylarında gece gündüz nöbet tutuyor.

 

Her yıl 15 Nisan- 15 Temmuz tarihleri arasında avlanma yasağı uygulanan ve nesli koruma altında olan İnci Kefalı balığı, üremek için engelleri aşarak adeta uçarcasına Van Gölü’ne dökülen 12 dereye göç ediyor. Yaklaşık 2 milyar balığın uçarak göçü, Erciş İlçesi Deliçay bölgesinde hergün yüzlerce kişi tarafından büyük bir ilgiyle izleniyor. Bu şöleni sunan balıkların bu döneminde kaçak avcılara da gün doğuyor. Ancak son yıllarda alınan güvenlik önlemleri sayesinde kaçak avcılara göz açtırılmıyor. Avlanma yasağının başlamasıyla birlikte balıkların göç ettiği dere boylarında jandarma gece- gündüz nöbet tutarken, polis ve belediye zabıta ekipleri de il ve ilçe merkezlerinde kaçak avlanan balıkların satılmasına izin vermiyor.

DHA


Yazan - 22 Haziran 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x