Menaşe Gabay son yolculuğuna uğurlandı


 

 

1479042886_1478942618_menase_gabay1

 

 

Kuru meyve ihracatının duayen isimlerinden Menaşe Gabay son yolculuğuna uğurlandı

 

 

 

Önceki gün vefat eden, Türk kuru meyve sektörünün duayenlerinden, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 2008-10 dönemi Yönetim Kurulu Başkanı Menaşe Gabay (73) toprağa verildi.

 

100 yılı aşkın süredir Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünleri kuru incir ve kuru kayısı ihracatı yapan İzmirli Gabay ailesinin 3. Kuşak temsilcisi olan ve 58 yıldır kuru meyve ihracatı yapan Menaşe Gabay için İzmir Altındağ Musevi Mezarlığı’nda cenaze töreni düzenlendi.

 

Menaşe Gabay’ın, kardeşleri Hayim Gabay ve Nesim Gabay ile Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi yeğeni Yusuf Gabay ve Gabay Ailesinin diğer fertleri taziyeleri kabul etti. Gabay, düzenlenen dini tören sonrasında Altındağ Musevi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

Menaşe Gabay’ın cenaze törenine;Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, Türkiye Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Jak Galiko, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, Kanatlı Tanıtım Grubu Başkanı Bedri Girit, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu ve kuru meyve ihracatçıları ve İzmir Musevi Cemaati mensupları katıldı.

1479042623_img_20161113_wa0005

Menaşe Gabay’ın ortağı olduğu Gabay Dış Ticaret ve Gıda Sanayi A.Ş. firması Aydın’ın Köşk İlçesi’ndeki tesislerinde kuru incir ve kuru kayısı işleyerek ihraç ediyor. Sektöründe lider firmalar arasında yer alan Gabay Dış Ticaret ve Gıda Sanayi A.Ş.’nin kurumeyve sezonundaki istihdamı 3 bin kişiye kadar ulaşıyor.

 

MENAŞE GABAY KİMDİR?

 

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nde 2008-10 döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Menaşe Gabay, 1943 yılında İzmir’de doğdu.

 

Fransız Koleji’nden mezun olduktan sonra 100 yılı aşkın süredir kuru meyve ihracatı yapan İzmirli Gabay Ailesinin 3. Kuşak temsilcisi olarak, 1958 yılında kuru meyve ihracatına başladı.

 

1990 yılında Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’na giren Gabay, 2006-08 yılları arasında da Başkan Vekili, 2008-10 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanı, 2010-14 yılları arasında ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Rifka Gabay ile evli olan Menaşe Gabay, 2 çocuk babasıydı. Fransızca ve İspanyolca biliyordu.


Yazan - 13 Kasım 2016. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x