Menderes İlçesinde Tarım ve Hayvancılık, Yapılan Çalıştayla Masaya Yatırıldı


DSC_1606

 

Menderes’te tarım ve hayvancılık faaliyetlerini artırmak, katkı sağlamak ve üretimi teşvik etmek amacıyla Menderes Kaymakamlığı, Menderes Belediyesi, Menderes İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Menderes Ziraat Odası tarafından Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı düzenlendi.

 

Çalıştayda, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı, İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ege Tarımsal Araştırma Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Müdürlüğü, Zirai Mücadele Araştırma Müdürlüğü, Manisa Bağcılık Araştırma Müdürlüğü, ilgili kooperatif, birlik, oda ve ticari işletme yetkilileri ve üreticiler de yer aldı.

 

Çalıştayın açılışına katılan İzmir Valisi Mustafa Toprak, “Coğrafyamız ve iklimimiz sebebiyle çok avantajlı bir bölgede yaşıyoruz. İzmir ili, üretim potansiyeli, miktarı, verimliliği, tarıma dayalı sanayinin gelişmesi, markalaşma, meslek örgütlenmesi gibi konularda önemli bir noktaya gelmiştir. Var olan sorunları ortaya çıkarabilmek ve bunlar için çözümler geliştirebilmek de bu çalıştay ve benzeri çalışmalarla mümkün oluyor. Çalıştayda değerlendirilecek konu başlıklarının da çok isabetli seçildiğini düşünüyorum.

 

Ayrıca gerekli altyapı ve zemini oluşturarak Menderes’te Organize bir Seracılık Bölgesi kurulmasını istiyoruz. Bu noktada çalışmalarımız sürüyor ve her türlü teklife de açığız. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Valilik ve Belediye olarak konunun takipçisiyiz” dedi

 

Vali Toprak sözlerine, “Bu değerli ve güzel çalışmanın ilçemize hayırlı olmasını dileyerek katılımcılara teşekkür ediyorum” diyerek son verdi.

 

İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal açılışta yaptığı konuşmada; “İzmir’in her ilçesi tarımsal potansiyeli yüksek bölgeler ihtiva ediyor. Ayrıca ilimizde çok büyük bir tarımsal çeşitlilik de mevcut. Tarımsal ürünleri hem üreten, hem işleyen, hem pazarlayan, hem de ihraç eden büyük bir ilde yaşıyoruz. İzmir’in bu anlamda en önemli ilçelerinden birisi olan Menderes, önemli bir örtüaltı yetiştiricilik alanı. Özellikle sera ifadesini kullanmıyorum. Çünkü Menderes’teki örtüaltı alanlarımızın çok büyük bir kısmı sera değildir. Seralar iklimlendirme koşullarını kontrol edebildiğimiz alanlardır. Uzun yıllardan beri biz bu bölgede daha teknik koşullarda seracılık yapılmasını tavsiye ediyoruz.” dedi.

 

Bölgede önemli miktarda salatalık yetiştirildiğini söyleyen Güldal; “Türkiye’nin salatalık ihtiyacının %40’ı bu bölgeden sağlanıyor. Eğer biz örtüaltı alanlarımızı teknik seralar haline getirebilirsek, verimliliğimiz %30 daha artacaktır. Bu tip yatırımlar, maliyetini 2 senede çıkarılabiliyor” diye konuştu.

 

Ürününüzü Pazarlarken Örgütlü Hareket Edin

 

Ürün miktarının artmasıyla pazarlama sıkıntılarının da gündeme geldiğini vurgulayan Güldal, birebir satışlarda üreticilerin zarar ettiğini ifade ederek örgütlü bir yapıyla pazarlama yapılmasının gerektiğini söyledi. Güldal “Bakanlık olarak üretici örgütlerinin her zaman yanındayız.” dedi ve çalıştayın başarılı geçmesi temennilerini dile getirdi.

 

Menderes Kaymakamı Ahmet Ufuk Hasçakal, Menderes Belediyesi Başkan Vekili Halil Taşkıran ve Menderes Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli’nin açılış konuşmalarının ardından 9 ayrı konuda çalışma grupları oluşturularak çalıştaya başlandı.

 

Her ürün grubu için sahada çiftçilerle anket çalışmasının yapıldığı ve anket sonuçlarının değerlendirildiği çalıştayda, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kesme çiçek yetiştiriciliği, mandalina yetiştiriciliği, örtü altı yetiştiriciliği, zeytin yetiştiriciliği, bağ yetiştiriciliği ve açık tarla ürünleri konularının yer aldığı oturumlar geçekleştirildi. Sorun ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı çalıştay gün boyu devam etti.


Yazan - 8 Nisan 2016. Kategori MANŞET, TARIM, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x