Meralar Talan Edilirken Hayvancılık Geliştirilemez…!


DSC_6129

 

 

ET İTHALAT LOBİSİ FAALİYETE GEÇTİ

(MERALAR TALAN EDİLİRKEN HAYVANCILIK GELİŞTİRİLEMEZ.)

 

Türkiye, artık, yılın 12 ayı sürekli hayvan ve hayvansal ürün ithal eden, dünyadaki en büyük ithalatçılardan biri olmuştur. Buna rağmen et ve et ürünleri fiyatları bir türlü tüketicinin ulaşabileceği seviyeye getirilememektedir. Bu politikalarla bunun sağlanması da mümkün görülmemektedir.

 

Daha 2 gün önce, Fransa hayvan yetiştiricileri hem Almanya hem de İspanya sınırını kapatarak, hayvan ve hayvansal ürün ithalatını engellediler. Gerekçeleri, Almanya ve İspanya’da göçmenler nedeniyle işçilik ücretlerinin düşük olması ve haksız rekabet ortamı oluşmasıdır.

 

Oysa; ülkemiz hayvan yetiştiricisi, hem girdi maliyetleri açısından hem de desteklemeler açısından AB yetiştiricisi karşısında çok daha büyük oranda haksız rekabete maruz kalmaktadır. Buna rağmen direnmeye devam etmektedir. Ancak bu direnme kırılma noktasına gelmiştir.

 

Besilik materyal ithal edilmesine rağmen, beslenme dönemindeki girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle et fiyatları makul seviyelere indirilememektedir. Girdinin yaklaşık %75 ini yem giderleri oluşturmaktadır.Ülkemizde ise en pahalı girdi yemdir. Çünki;Ucuz kaliteli kaba yem sağlayan meralar Ülkemizde talan edilmiştir. İmara açılmıştır. Aşırı otlatma nedeniyle çoraklaşmıştır. Mera ıslahı yapılmamıştır. Daha da önemlisi Büyük Şehir Yasasının sağladığı yetkilerle meralarımız konut alanlarına dönüştürülmüştür. Bu durumda hayvancılığın gelişmesinden söz etmek mümkün değildir.

 

1 (3)(14)

 

Hayvancılığımız bu girdi maliyetleri ve bu desteklemelerle dünya pazarlarında rekabet şansı bulamaz. Bunun sonucu ülkemiz her geçen gün ithalat miktarını arttırrak, iyi bir ithalatçı ülke konumunu sağlamlaştıracaktır.

 

Stratejik bir sektör olan, hayvan ve hayvansal ürün sektörünün mutlaka canlandırılması gerekir. Bunun için daha fazla vakit kaybetmeden, uzun vadeli programlar çerçevesinde kalıcı politikalar oluşturmak zorundayız.

 

Talat GÖZET

Türk Veteriner Hekimleri Birliği

Merkez Konseyi Başkanı

 

 

 

 


Yazan - 31 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x