“Meridiven altı imalat” ile Halk Sağlığı Tehdit Altında


Herkesin 2 TL’ye doyabildiği çiğ köfteye de merdiven altı üretim karıştı!

Halk sağlığı tehdit altında!

Dar gelirlilerin ve gençlerin 2 liraya bir öğün doyabildikleri etsiz çiğ köfte sektörü yıllık 630 milyon lira ciroya ulaşırken, yüzde 70’leri bulan merdiven altı üretim, halk sağlığını tehdit ediyor.

Güneydoğu mutfağının vazgeçilmezlerinden çiğ köftenin, etsiz olarak hızlı tüketim ürünleri (fast food) sektörüne uyarlanmasıyla yaygınlaşan çiğ köfteciler, büyük şehirlerin ardından taşrada da yaygınlaşmaya başladı.

Farklı markaların yeni şubeler açmasıyla kısa sürede büyüyerek yıllık 630 milyon lira ciroya ulaşan sektör, yaklaşık 12 bin kişiye de iş imkanı sağlıyor.

Tamamına yakını İstanbul merkezli firmalardan oluşan çiğ köfte sektöründe Adıyamanlı girişimcilerin sayıca fazlalığı ise hemen dikkati çekiyor.

Hammaddesinin bulgur olması ve yeşilliklerle beraber dürüm şeklinde satılmasından dolayı doyurucu özelliğe sahip olan çiğ köfte, lezzetiyle çocukların ve gençlerin damak tadına, ucuzluğuyla ise dar gelirlilerin cebine hitap ediyor.

Markalara göre değişmekle birlikte dürümü 2 ila 3 lira arasında satılan çiğ köftenin fiyatı, porsiyona girince 8 lirayı buluyor.

”PATATES KATANLAR BİLE VAR”

Tatlıses Çiğ Köfte Pazarlama Sorumlusu Yağmur Akdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, karlılığının yanında üretiminin kolay olması nedeniyle çiğ köfte üretiminin merdiven altına indiğini söyledi.

Sektörün en büyük sorunu olan merdiven altı üretimin yüzde 70’leri bulduğunu belirten Akdemir, şunları kaydetti:

”Türkiye genelinde çiğ köftenin yüzde 65’i su, bulyon ve patatesten yapılarak maliyet düşürülmeye çalışılıyor. Yapılan usulsüzlük sadece bununla da bitmiyor. Yetki belgesiz ve sağlıksız koşullarda yapılan üretim halk sağlığını tehdit ediyor. Biz Tatlıses Çiğ Köfte olarak ISO 9001, ISO 22000 kalite belgelerinin yanında ilk ve tek ‘Helal gıda’ sertifikalı çiğ köfteciyiz. Bizi rakiplerimizden ayıran çiğ köfteyi tamamen katkısız ve susuz üretip, hijyen ve kaliteye önem veriyor olmamızdır


Yazan - 18 Eylül 2011. Kategori GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x