Merkez Bankası, enflasyon tahminini düşürdü


farmers-market-17

 

 

 

 

 

Merkez Bankası, 2015 yılına ilişkin enflasyon beklentisini aşağı çekti.

 

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı.

 

Başçı, “Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2015 yılı sonunda yüzde 4,1 ile yüzde 6,9 aralığında (orta noktası yüzde 5,5), 2016 yılı sonunda ise yüzde 3,2 ile yüzde 6,8 aralığında (orta noktası yüzde 5,0) gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.” dedi.

 

Bir önceki raporda 2015 yılı için enflasyon beklentisi orta noktası yüzde 6,1 olmak üzere yüzde 4,6-7,6 aralığında bulunuyordu.

 

Enflasyonun orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı öngörüsünü tekrarlayan Başçı, enflasyondaki düşüş eğiliminin bu aydan itibaren başlayacağını belirtti.

 

Türkiye İstatistik Kurumu, en son 2014 yılı için enflasyonu yüzde 8,17 olarak açıklamıştı.

 

Merkez Bankası’nın Beklenti Anketi’nde ise 12 ay sonrası için tüketici fiyatları yüzde 6,81 olarak tahmin edilmişti.

 

45 yılın en düşük enflasyonu

 

“Para politikasında temkinli yaklaşımın olumlu sonuçlarını almaya başladık. Enflasyondaki düşüş eğilimi bu aydan itibaren hız kazanacak. Faiz indirim sürecini Ocak ayından itibaren başlattık. Bu yıl sonunda son 45 yılın en düşük enflasyonunu görmek mümkün” şeklinde konuşan Merkez Bankası Başkanı, “Petroldeki düşüş, enflasyon ve dış denge de ekonomiyi olumlu etkileyecek. Dış talepteki zayıflama eğilimi ile büyüme ılımlı seyrediyor” diye devam etti.

 

Başçı, “Gerileyen petrol fiyatları, 2015’te birikimli kur etkisinin azalması, gıda fiyatlarının etkisiyle enflasyonda kayda değer gerileme bekliyoruz. Yıl ortasında yüzde 5 hedefine uyumlu seviyelere yaklaşacak. Çekirdek enflasyon eğilimleri düşmeye devam ediyor. İç talepte yaşanacak kademeli artışla büyümede ılımlı artış bekliyoruz” dedi.

 

Enflasyon baskıları dınırlandıracak

 

Başçı, “Kredilerde mevcut eğilimlerin önümüzdeki dönemde devamını öngörüyoruz. Bu da orta vadeli enflasyon baskılarını sınırlayacak, cari dengedeki düzelmeyi canlandıracak” dedi.

 

Başçı, yılın ilk çeyreğinde TÜFE’de belirgin bir iyileşmenin olacağını da belirtti ve Başçı, “Enflasyonun yıl ortasında hedefe yaklaşacağını inanıyoruz” diye konuştu.

 

Petrol etkisi

 

2014 yıl sonu itibariyle çekirdek enflasyonun yüzde 5’e yaklaştığını söyleyen Başçı, bu dönemde petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisinin görüldüğünü ifade etti. Başçı, “Yılın son çeyreğinde petrol fiyatlarının düşmesinin enflasyona olumlu etkisini izledik” dedi.

 

Merkez Bankası Başkanı, “Cari açıkta iyileşmenin sürmesini bekliyoruz” diye devam etti.

 

Faiz indirimi

 

Başçı, “Faiz indiriminde enflasyonu görerek ilerlememiz gerekiyor” dedi.

 

Dğer taraftan Fed’den beklenen geç sıkılaştırma yapma olasılığının arttığına işaret eden Başçı, her iki duruma da hazır olduklarını söyledi.

 

Eurodaki düşüşün ihracata etkisi

 

Eurodaki değer kaybı ve ihracata etkisiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Erdem Başçı, “Bankalarımız ve firmalarımız euro bazında şimdiye kadar hiç görmedikleri ucuz maliyetle borçlanabilecek. Burada dikkat edilmesi gereken husus, Avrupa’ya ihracat yapan firmaların euro bazında, ABD’ye ihracat yapanların dolar bazında borçlanmasıdır. Euroda düşüş sertleşirse, küresel çapta çözüm bulunması gerekebilir” diye devam etti.

 


Yazan - 27 Ocak 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x