Merkez Bankası Eylem Planını Açıkladı


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 5 maddelik eylem planını basın toplantısıyla açıkladı

Merkez Bankası, Türk lirasını değerini önemli ölçüde güçlendirecek eylem planı çerçevesinde fiyat istikrarı, faiz politikası, döviz rezerv politikası, zorunlu karşılık politikası ve finansal istikrardan oluşan beş maddelik bir eylem planı açıklayacağını duyurmuştu.

Bu açıklamadan sonra TL hızlı şekilde güçlenmiş, 1.85’lerde bulunan dolar/TL paritesi dün itibariyle 1.80’nin altına inmişti.

Avrupa Birliği’nin bugün tekrar liderler zirvesini toplayacağını söyleyen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 21 Temmuz’da toplanan Avrupa Birliği Liderler Zirvesi toplandığında da yine aynı şekilde bir Para Politikası Kurulu toplantısı olduğunu hatırlattı.

Sözlerine Van depreminde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara geçmiş olsun dileyen Başçı, şöyle devam etti:

“Liderler Zirvesi’nden çıkacak sonucu görmeden olabilecek her türlü olasılığa karşı neler yapabiliriz? Yine o toplantıda oldukça kapsamlı bir eylem planı hazırladık. Bugün de nasıl bir sonuç çıkacağını bilmiyoruz. aradan 3 aydan fazla geçti. 21 Temmuz’da Liderler toplandığında İtalya’nın 10 yıllık borçlanma faizi yüzde 6’ya ulaşmıştı. Aradan geçen zamanda Avrupa Merkez Bankası önemli ölçüde İtalyan ve İspanyol tahvili almasına rağmen İtalya’nın borçlanma faizi yine yüzde 6. Bu sorunun ne kadar ciddi boyutta olduğunu gösteriyor. Avrupa’daki yüksek kamu borcu çözülmesi güç bir sorun. Kısa vadeli sermaye akım çıkışı halinde önlemler tersine çevrilebilir. Yaşanan günler hızlı önlem alınmasını gerektiriyor. Tedbirlerin amacı piyasanın ihtiyacı olabilecek likiditeyi zamanında ve doğru miktarda sunabilmek.

Bizi anlamak isteyen analistler, vatandaşlar yaptığımız tüm işleri temel amacımız olan fiyat istikrara katkı çerçevesinde kısa vadeli sermaye akımı bakımından okuyabilirler. Kısa vadeli sermaye akımı olduğunda ne yaparsınız? Döviz alırsınız, zorunlu karşılıkları artırırsınız.

Küresel gelişmeler sermaye akımlarına karşı dengeleyici tedbirleri günlük olarak alınmasını gerektiriyor. 2 amaç ve 3 araçlı para politikasını her gün etkili biçimde uygulayacak esnekliğe kavuşmuş olacağız.

TL’de gözlenen aşırı değer kaybı, fiyatı yönlendirilen ürünlerdeki ayarlamalar nedeniyle enflasyonun yükselmesini bekliyoruzç. Bu durumun orta vadeli dönemdeki hedefimizi engellemesine izin vermeyeceğiz. Parasal sıkılaştırmaya başladık.

Son kurul toplantısından sonra bankaların MB’den fonlamalarının maliyeyi yüzde 5.75 ile yüzde 12 arasında belirlenebiliyor. Fonlamanın yüzde 12,5 düzeyinden yapıldığında bankaların teminatını geçici olarak sağlayacağız. Bu günlük sıklıkta da yapılabilecek. Dolayısıyla her ayki Para Politikası Kurulu’nu beklemeye gerek yok.

AB Liderler Zirvesi’nden çıkacak sonuca kadar, gerekmesi halinde TL karşılık oranlarında sınırlı bir indirime gideceğiz. Altın rezervlerimizdeki artış sürecektir. Merkez Bankası altın rezervlerinin 1991 yılından itivaren ilk kez artmasını bekliyoruz.”

İŞTE 5 MADDELİK PLAN
Başçı fiyat istikrarı konusunda şunları söyledi: “Enflasyonun önümüzdeki dönemde belirgin şekilde yükselmesini bekliyoruz. Gereken parasal sıkılaştırmayı yapmaya başladık.

Başçı, fiyat istikrarı sonrasında faiz politikası hakkında şunları dile getirdi: Bankaların fonlamasını sınırsız olarak karşılayacağız

Zorunlu karşılıklar hakkında ise Başçı: “Gerekirse AB Liderler Zirvesi’ne kadar TL zorunlu karşılıklarda indirime gidebileceğiz. TL mevduatın yüzde 40’ına kadarının döviz olarak tutulmasını düşündük. Daha önce bu oran yüzde 20’ydi. Şimdi yüzde 40’a kadar çıkarabileceğiz. Zorunlu karşılıklarla ilgili hazırlık tamam. Gerektiğinde devreye girer. TL mevduatın yüzde 10’una kadarını altın cinsinden tutulması için teknik çalışmalar yapacağız. TL mevduatın yüzde 10’una kadarını altın cinsinden tutulması için teknik çalışmalar yapacağız. Bankaları kalıcı likiditeye kavuşturup, rahatlatacağız” dedi

Bankacılık sektörünün bu alınan kararlardan olumlu etkileneceğini belirten Başçı, “Tüketici kredilerinde bir miktar daha yavaşlama olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Döviz istikrarında ise Başçı: “Dalgalı döviz rejimiyle çelişmemek üzere döviz satım ihalesi ve doğrudan satış yapabileceğiz Gerekirse, döviz depo faaliyetlerine yeniden başlayabileceğiz” diye açıklama yaptı.

FİNANSAL İSTİKRAR AÇIKLAMASI
“Yılın kalan kısmında kredi genişlemesi bir miktar yavaşlamalı” diyen Başçı: Faiz koridoru ile etkin likidite yönetimi finansal istikrarı destekler” dedi.

ENFLASYON TAHMİN ARALIĞI YÜZDE 7.8 İLE YÜZDE 8.8
* Öngörülerimize göre dış talep bir öndeki döneme göre daha zayıf olacak.
* TL’deki değer kaybı fiyatlama davranışlarında bozulma riski yarattı.
* Önlemlerin enflasyında ikincil etkilerin önüne geçmesini bekliyoruz.
* Tütün ürünlerinin enflasyona etkisi 0.6 puan olacak.
* Enflasyon tahmin aralığı yüzde 7.8 ile 8.8 arasında. Orta nokta yüzde 8.3.

“PARA POLİTİKASINDA YENİ BİR YAKLAŞIM GEREKİYOR”
Toplantının ardından soruları yanıtlayan Başçı, “Daha önce döviz kuruna, likiditesine ve faizine fiilen müdahale ediyorduk. Şimdi artık bunun bir adım ötesine geçmek gerekir. Para politikası konusunda yeni bir yaklaşım gerekli” dedi.

“GEREKİRSE ALDIĞIMIZ 26 MİLYAR DOLARI PİYASAYA GERİ SATARIZ”
Olası döviz müdahaleleri konusunda ise Başçı, “26 milyar dolar aldık piyasadan. Gerekirse tamamını da piyasaya satabiliriz” diyerek bundan sonraki müdahalelerde sınır olmadığının sinyalini de vermiş oldu.

“KISA VADECİ TÜRKİYE’DEN UZAK DURUYORSA BAŞARILI OLMUŞUZ DEMEKTİR”
Geçtiğimiz günlerde short ve long pozisyonlar alan bir yatırımcının “Türkiye’den uzak duruyorum” şeklindeki raporunun sorulması üzerine, “Arkadaş alınmasın ama eğer Türkiye’den uzak duruyorsa bu bizim için sevindirici bir haber. Biz başarılı olmuşuz demektir” diye yanıt verdi.

“YAPTIĞIMIZ MÜDAHALE ‘DÖVİZ DAHA YUKARI GİTMEZ ARKADAŞ’ DEMEKTİR”
Toplantıda bir gazeteciden “Dövizdeki yükseliş suni bir yükseliş mi” sorusu geldi. Dövizde bir yükseliş beklentisi içerisinde olanlara kendilerinin yaptıkları müdahalelerin “Döviz daha yukarı gitmez arkadaş” şeklinde bir mesaj vermesi gerektiğini söyleyen Başçı, “Bunu halkın anlayacağı dilde böyle okuyun” dedi.


Yazan - 26 Ekim 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x