Eker”Meşhur olmak için gıdaları basamak yapıyorlar”


SERDAR KONURALP

Bakan’dan gıda azmanlarına ağır suçlama!

Bugünlerde ülke gündeminin en önemli başlıklarından olan gıda güvenilirliği hakkında açıklama yapan konunun uzmanı olmayan kişilere Bakan’dan ağır suçlama: “İlgi çekmek için konuşuyorlar!”   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker açtı ağzını yumdu gözünü. Bakan’ın hedefinde sağlıklı beslenmeyi savunan gazeteciler, hekimler ve sivil aktivistler var. Bakan Eker’e göre, ya meşhur olmak için, ya da pazarlama yapmak için konuşuyorlar!   Antalya’da Türkiye Yem Sanayicileri Birliği tarafından düzenlenen Uluslararası Yem Kongresi ve Yem Sergisi’ne katılan Bakan Eker, toplantı sonrası gündeme ait konular hakkında gazetecilere bilgi verdi..

Antalya’da Tavukta arsenik olduğu yönünde iddialarına da cevap veren Bakan Eker, bu iddiaları ortaya atanların konunun uzmanı olmadığına işaret etti. Gıda ile ilgili konuşanların gıda uzmanı olmadığını ifade eden Eker, şunları kaydetti: “Bu konuda konuşanlar, gıda konusunda ihtisası olmayanlardır. Bazıları meşhur olmak için bazıları pazarlama ve ticari maksatla konuşuyor. Dolayısıyla bazen çok abartılı genelleştirilmiş enformasyonla kamuoyunun zihni bulandırılıyor. Türkiye bir hukuk devleti. Türkiye gıda ile ilgili AB’de uygulanan standartlara sahip. Bu standartların gıda bakımından uygulandığı bir ülke. Denetim ve kontrollerle her gün biraz daha iyi bir şekilde yapılıyor. Bir tane örnekten yola çıkıp Türkiye’de üretilen gıda maddeleri hakkında insanların vatandaşların tüketicilerin zihnini bulandırmaya kimsenin hakkı yok.   Türkiye’de uluslararası sağlık kuruluşları, yani Dünya Sağlık Örgütü’nün, Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Teşkilatı’nın belirlediği gıda kodeksinin ve Avrupa Birliği’nin standartlarının belirlediği ölçülerde standartlar Türkiye’de mevzuatımızda var. Bunlar uygulanıyor. Her gün biraz daha bunların uygulanmasıyla ilgili denetimler yapılıyor.

Türkiye’de üretilen gıdalarda ilaç kalıntısı ve GDO ile de insanların zihninin karıştırıldığını dile getiren Bakan M.Eker, “Ülkemizde GDO’lu üretimi yapılmıyor. Bunu çok kez dile getirdim ve söyledim. Fakat kimisi kalkıyor. Yani hibrit tohumu GDO diyor. Öyle  inanmış. Onun üzerinden halk bir şeyler söylüyor. Tamamen yanlış bir uygulama. Toplumun zihnini bulandırılıyor.”  .


14 Nisan 2012. 12:55
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
arz
arz
10 yıl önce

Pek sayın büyüğüm sayın Bakanım, madem Türkiye’de genetiği değiştirilmiş imalat yok ithalat yok da 2009 Eylül ayında “gıda ve yem amaçlı genetik yapısı değiştirilmiş organizmalar ve ürünlerinin ithalatı, işlenmesi, ihracatı, kontrol ve denetimine dair yönetmelik” diye bir yönetmelik çıktı bu neden çıktı? ürünleri bu “ürün GDO’ludur veya GDO’suz”dur diye etiketleme iznini vermiyor bu yönetmelik.”İzin verilen GDO’lu ürünün binde dokuz oranını aşması” şartı ne biçim bir şart? Kim ölçecek?Eğer samimi iseniz biz de samimiyiz ETİKETLENDİRME İZNİ verin anlayalım biz de. Halep oradaysa arşın burada. Kimse kimseyi yalancılıkla suçlamaz o zaman. Sadece bunu yasallaştırın.esasında epey bir zamandır zaten çaktırmadan GDOlu ürün yemekteyiz,… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x