Meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınadılar


601486_462270027223110_1153030090_nTMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu görevi başında saldırıya uğradığını iddia ettikleri meslektaşları için kınama bildirisi yayınladı.
Odanın yayınladığı bildiri şöyle;

İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde çalışan meslektaşımız Emel ÇİFTÇİ, 23 Ağustos 2013 tarihinde görevi başında son derece çirkin bir saldırıya maruz kalmıştır.

Meslektaşımız, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün yazılı talimatı doğrultusunda, bir ürününün ithalatıyla ilgili dosyadaki evrak eksikliğini belirtmesi üzerine, firma sahibi tarafından darp edilmiştir. Şiddete maruz kalan meslektaşımızın son olarak boğazı sıkılmış, havasızlıktan bilinci kapanmış ve kendinden geçmiştir. Odadaki üç bayan saldırganı durduramamış, olay yerine intikal eden özel güvenlik olaya müdahale etmiş ve ÇİFTÇİ derhal ambulansla hastaneye kaldırılmıştır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve taşra teşkilatları bünyesinde daha önce ufak çapta olaylar yaşansa da ilk kez cana kast eden böylesine önemli bir olayla karşı karşıya kalınmıştır. Meslektaşımıza ve tüm camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Söz konusu olayda meslektaşımız sadece görevini doğru bir şekilde yerine getirmeye çalışmıştır. Bu durum birilerini rahatsız etmişse bunun sorumlusu meslektaşımız değildir! Firmalar, rahatsızlık duydukları herhangi bir konuyla ilgili önerilerini kendi meslek odalarına, Bakanlığa ya da Bakanlık bünyesinde örgütlü bulunan meslek odalarına iletmelidirler. Mantıklı ve doğru öneriler ancak böylelikle hayata geçebilir. Bu şekilde davranmak yerine kaba kuvvete yönelen zihniyeti kınıyoruz!

Son yıllarda şiddet olayları toplumun her kesiminde artış göstermiş, hatta hiç olmaması gereken kamu kurumları içine kadar girmiştir. Bu durum son derece üzüntü verici ve acilen tedbir alınması gereken bir durumdur.

Kamuya hizmet veren çalışanların mevzuatlarla çerçevesi belirlenmiş görevlerini layıkıyla yerine getirebilmeleri için daha güvenli çalışma ortamı yaratılmalıdır. Bakanlık, çalışanları ile bir daha muhatap etmeyecek şekilde bu saldırgana karşı özel tedbirler almalıdır. Şiddete yönelik saldırının suç tanımlaması yeniden yapılmalı ve cezalar caydırıcı olabilecek düzeyde ağırlaştırılmalıdır.

Ziraat Mühendisleri camiası büyük bir ailedir. Meslektaşımıza yapılan bu çirkin saldırıyı, camiamıza yapılmış kabul ediyor ve cezalandırılması için olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu


Yazan - 27 Ağustos 2013. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x