MEVLANA’DAN 3 HİKAYE…..


MEVLANA”DAN 3 HİKAYE…..

VET. HEK. Özgür SEPİN

KÖR ADAMA SALDIRAN KÖPEK.

Bir köpek bir mahalle arasında kör bir dilenciye av köpeği gibi saldırdı. Kör , köpeğin havlamasından korkuya kapıldı . Ona yalvarmaya başladı ;

Ey av aslanı , dedi benden el çek , Benim gibi zayıf birini avlayacaksın da eline ne geçecek? Dostların çölde yaban eşeği arıyor , sense mahallede kör avlıyorsun.

Eğitilmiş köpek yaban eşeği avlar , eğitilmemiş köpek ise saldırır. Köpek bile ilim öğrenince azgınlıktan kurtulur ormanda helal hayvan arar.

HIRSIZIN HİLESİ.

Hırsızın biri bir eve girmişti. Ev sahibi bir ayak sesi işiterek uyandı , mum yakmak için çakmağı aldı , çakmağa başladı. Bunu önceden sezen kurnaz hırsız , gelerek adamın önüne durmuştu.Adam çakmağı çaktıkça hırsız onu söndürüyordu. Zifiri karanlıkta hırsızı görmeyen adam çakmağın kendi kendine söndüğünü sanıyordu. Nihayet çakmağın fitilinin ıslak olduğuna karar veren adam uyumaya gitti. Hırsız da işine rahat rahat devam etti.

YA BENİ DE EŞEK ZANNNEDERLERSE ?

Adamın biri kaçtı , bir eve sığındı. Yüzü sapsarıydı. Ayakları ve elleri korkudan titriyordu. Dudakları morarmıştı . Ayakta duramayacak bir haldeydi.

Ev sahibi;

Hayrola Nedir böyle , yaşlılar gibi ellerin titriyor . Ne oldu ? Neden kaçtın ? Neden betin benzin attı?

Adam ;

Zalim padişahı eğlendirmek için , bugün dışarıda ne kadar eşek varsa yakalıyorlar.

Ev sahibi ;

Tamam da bundan sana ne ? Sen niye üzülüyor korkuyorsun sen eşek değilsin ya ?

Adam ;

Bu işe öyle girişmişler öyle sarılmışlarki adamın eşekle insanı ayırt edecek halleri yok . Bir şeyi fark edemeyen bu adamlar. Korkarım eşeğin sahibinide eşek diye götürürler. Dedi.

Son söz :

Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır lakin… bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye…

DİĞER HABERLER
Tarım Ekonomisti Genç Arkadaşıma

SAYGILAR ESEN KALIN

 

 


30 Mart 2012. 11:00
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x