Mevlit Kandiliniz Mübarek Olsun


Kalpler vardır, sevgiyi yaşatmak için, Insanlar vardır, dostluğu paylaşmak için, Mübarek günler vardır, Beraberce kutlamak için. .

 

Ümit ederiz ki bu mübarek gece, zor günler geçirdigimiz; fakat gelecek adina umutla dolu oldugumuz su dönemlerde yeniden bir uyanisa vesile olur.

 

Mevlüt kandiliniz mübarek olsun. .

 

Mevlit ;Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.   Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır Mevlid Kandili Nedir Anlamı bilgi ; İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye “Mevlid Kandili” denir.   Mevlid Kandili vesile olsun

 

‘Mevlid kandili Peygamber Efendimizi örnek almaya vesile olsun’

 

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Mevlid Kandili’nin Peygamber Efendimizi örnek almaya vesile olmasını diledi.   Mevlid Kandili nedeniyle bir açıklama yapan Ünal, Peygamber Efendimizin(sav) dünyaya gelmesi ile insanlığın yeniden hayat bulduğuna dikkat çekerek, “O’nun gelmesiyle alemler aydınlandı. İnsanlık yeniden hayat buldu. Cehalet son buldu. Bütün insanlığa saadet, huzur ve mutluluk geldi. Sonsuza dek devam edecek bu güzellikler o kutlu günden başlayarak iki cihanı da sardı.” dedi.   Son peygamber olan Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sas)’in doğumunun insanlık tarihinin en önemli olayı olduğuna dikkat çeken Ünal, Peygamber Efendimizin (sas) kendisinden sonra gelen insanlara da örnek ve öncü olduğunu ve olmaya da devam ettiğini kaydetti. Peygamber Efendimizin (sas); sevginin, cömertliğin, emniyetin, doğruluğun, adaletin, barışın, arkadaşlığın, affetmenin, nezaketin, şefkatin, merhametin, insani bütün güzelliklerin ve özellikle de şahsiyetin timsali olduğunu kaydeden Ünal, “Mevlid Kandili vesilesiyle, Peygamber Efendimizin bütün güzel meziyetlerine ulaşabilmek için çalışmalı, çaba sarf etmeli ve kendimizi O’na göre ayarlamalıyız.” şeklinde konuştu. “Mevlid Kandili bizim için bir nefes olmalı. Yeni bir başlangıç olmalı. Kötü alışkanlıklar ve düşüncelerden iyiliğe geçiş zamanı olmalı” diyen Ünal bu müstesna günün değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.   Peygamber Efendimizi (sav) çocuklara anlatmanın tam zamanı olduğuna işaret eden Ünal sözlerini şöyle sürdürdü: “Kan, gözyaşı, ölümler, insanlık dramları, cinayetler, hırsızlık ve ursuzluklar, tecavüzler, haksızlıklar, adaletsizlikler ve adam kayırmacılığının arttığı günümüzde; bizlere ışık olan, rehber olan Hz. Peygamber Efendimiz’i (sas) anlamanın, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza anlatmanın, O’nun gibi yaşayabilmenin tam zamanıdır. Vakit geçmeden Mevlid Kandilini fırsat bilerek yeni bir başlangıç yapabilmenin yolu bulunmalıdır.”

 

Mevlid Kandili gecesi neler yapılmalı?

 

Mevlid Kandili gecesi yapılması gerekenler, Mevlid Kandili gecesi nasıl kutlanmalı ve değerlendirilmeli   Önemli bir takım afv ü mağfirete nail olma, ecr ü sevap kazanma, manevî terakki kaydetme, bela ve musibetlerden kurtulma ve rıza-i İlâhiye ulaşma vesileleri vardır ki, bunlardan bazılarını maddeler hâlinde kısaca ve toplu olarak yeniden hatırlamakta yarar var:

 

1. Kur’ân’ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

 


Yazan - 23 Ocak 2013. Kategori Uncategorized. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x