MOBİL LABORATUVAR SAMSUN’DA…


Yüzey ve yeraltı sularında nitrat kirliliği izlemesi için farklı bölgelerdeki illere gönderilen Mobil Laboratuvar’dan biri de Samsun’a geldi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği finansmanı ile tedarik edilen Mobil Laboratuvar Samsun’a ulaştı. Mobil Laboratuvarda incelemelerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir GÜVEN, “Tarımsal üretimde kullanılan gübrelerin gereğinden fazla uygulanması yeraltı sularında nitrat kirliliğine neden oluyor. Bu proje ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün alt yapısını güçlendirilerek tarımsal aktivitelerde kullanılan kimyasal ve hayvansal gübrelerden kaynaklanan nitratın yüzey ve yeraltı sularını kirletmesi engellenecektir. Böylece su kaynakları, toprak ve atmosfere besin maddesi girdisi azaltılacaktır. Mobil laboratuvarlar sayesinde analizler çok hızlı bir şekilde yapılacak. Sulardan alınan örnekler, mobil araçlardaki laboratuvar düzenekleri sayesinde uzman personel tarafından anında analiz edilebilecek ve olaya hızlı bir şekilde müdahale edilmesi sağlanacaktır. İlimize gelen bu Mobil Laboratuvar Giresun, Ordu, Sinop, Tokat ve Amasya illerinde de hizmet verecektir” dedi.

SIVI HÜMİK ASİTİN BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE KULLANIMI  KONULU EĞİTİM VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI  

 27 Ocak 2012 tarihinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Samsun İl Müdürlüğü toplantı salonunda, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilip TKİ HÜMAS ticari markasıyla, piyasaya arzolunan “Sıvı Hümik Asitin Bitki Yetiştiriciliğinde Kullanımı”   konulu eğitim ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

DİĞER HABERLER
Beşiktaş'ın şampiyonluk balosu yarın

Toplantıya, Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Başkanı ve Türkiye Kömür İşletmeleri Danışmanı Prof. Dr. Sait GEZGİN, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Ar-Ge Müdürü Zeki OLGUN ve kurum baş mühendisi Melek EFE, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personeli, İlçe Müdürlükleri, Tarımsal Üretici Birlikleri, Ziraat Odaları, Sivil Toplum Kuruluşları ve özel sektör temsilcileri katıldılar.   Açılış konuşmasını, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir GÜVEN’in yaptığı eğitim ve bilgilendirme toplantısında, Ar-Ge Müdürü Zeki OLGUN kurum faaliyetleri ile alakalı açıklama yaptı. Daha sonra, Prof. Dr. Sait GEZGİN tarafından  Hümik Asitin tarımda kullanılması konusunda sunum ve anlatım yapılarak, çeşitli illerde ve farklı ürünlerde yapılan çalışmalar ve alınan sonuçlarla ilgili bilgi verildi.

 


12 Şubat 2012. 15:02
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x