Moğol Heyet İncelemelerde Bulunmak Üzere İzmir’e Geldi


unnamed

 

Moğolistan Bulgan Eyaleti’nden bir heyet, Türkiye’deki tarımsal faaliyetler ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere İzmir’e geldi.

 

Heyetin, program çerçevesinde İzmir’deki ilk durağı Türkiye’deki ve il genelindeki tarımsal faaliyetler hakkında bilgi almak üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü oldu.

 

İzmir’in tarım ve hayvancılık açısından Türkiye için büyük önem arz ettiğini vurgulayan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, İzmir’in ayrıca fidan üretimi açısından önemli bir merkez olduğuna işaret etti. Türkiye’deki meyve fidanı üretiminin önemli bir bölümünün İzmir’de gerçekleştirildiğini kaydeden Güldal, kültür ırkı süt hayvancılığının önemli bir gelişim gösterdiğini belirtti. Süt ve süt ürünleri üretimi açısından İzmir’in lider olduğunu anlatan Güldal, İzmir’de günde yaklaşık 3 bin 500 ton süt üretildiğini söyledi.

 

İl Müdürlüğünün görev ve sorumlulukları hakkında da bilgi veren Güldal, “Bizler burada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen politikaların yürütülmesinde görevliyiz. Bakanlık tarafından belirlenen politikaları üreticilerimize aktarıyoruz. Üretimde verimliliği arttırmak, üretilen ürünlerin katma değerini yükseltmek, çiftçimizin gelir düzeyinin iyileşmesini sağlamak görevlerimiz arasında yer alıyor. Gıda güvenliğini esas alıyoruz. Bu yüzdende üretimden tüketime kadar olan süreçteki bütün gıda maddelerinin takibini sağlıklı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca, üreticilerimizi desteklemek amacıyla çeşitli kredi ve hibe desteği imkanları sunuyoruz” dedi.

 

Çiftçilerin örgütlenebilmesi için kooperatifleşmeyi desteklerinin altını çizen Güldal, yeni tarım teknolojileri ve üretim teknikleri hakkında üreticileri bilgilendirmek amacıyla İl Müdürlüğü olarak çeşitli eğitimler düzenlediklerini belirtti.

 

13 kişilik heyet ziyaretin ardından İl Müdürlüğünde görevli teknik personel ile İzmir’de  faaliyet gösteren bazı üretim tesislerini gezdi. Program çerçevesinde İzmir’deki turunu tamamlayan Moğol heyetin sonraki durağı Balıkesir oldu.

 


Yazan - 12 Aralık 2014. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x