Muğla’da boğalar güreşti


8508_8749_02092013_7Muğla’nın Yerkesik beldesinde düzenlenen “29. Yerkesik Boğa Güreşleri”nde Muğla, Aydın ve İzmir’den katılan 110 boğa mücadele etti.

 

Yerkesik Arenası´nda düzenlenen güreşleri izlemeye gelen yaklaşık 5 bin kişi, kamyon kasaları ve traktör römorklarında boğaların kıran kırana mücadelesini izledi.

Yerkesik Belediye Başkanı Yusuf Demirci, yaptığı açıklamada, güreşlere Muğla, Aydın ve İzmir´den 110 boğanın katıldığını söyledi. Demirci, ‘Atalarımızdan miras kalan geleneği, kültür, örf ve adetlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Amacımız güreşler sayesinde vatandaşlarımızı da biraraya getirerek kaynaşmalarını sağlamak. Biz de düzenlediğimiz güreşlerde hep en iyisini yapma çalışıyoruz. Güreşlere katılan vatandaşların coşkusundan bunu anlıyoruz’ dedi.

 

Hava sıcaklığının 35 derece ölçüldüğü Muğla´da sıcak nedeniyle bunalan boğalar, itfaiyenin güreş sahasını sulamasıyla serinleyebildi.

 

8508_8749_02092013_3Zaman zaman sahiplerinin serinlemeleri için başlarına su döktüğü boğalar, mücadeleleriyle izleyenlerden alkış aldı. Kaçan boğalar ise sahiplerine zor anlar yaşattı.

 

Boğası kazanan bazı boğa sahipleri güreş sahası içinde davul zurna eşliğinde zeybek oynarken bazı boğa sahipleri de boğasına kamyonetler ile güreş sahasında tur attırdı.

 

 


Yazan - 2 Eylül 2013. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x