Muharrem Ayı


İslam dünyasında özel bir zaman dilimi olan, Aşura dönemini de içinde barındıran Muharrem ayı 16 Kasım Cuma günü başlıyor.

 

İslam dünyasında özel bir zaman dilimi olan, aşura dönemini de içinde barındıran Muharrem ayı 16 Kasım Cuma günü başlayıp, hicri takvime göre 20 Safer’e denk gelen 4 Ocak 2013’te İmam Hüseyin’in şehadetinin 40. günü olan matem törenleriyle son bulacak.

 

Toplam 51 günlük süre içinde Dünya genelinden yüzbinlerce Şii müslüman Necef ve Kerbela’ya akın edecek.

 

Gelenekleşmiş uygulama olarak ziyaretler Necef’te bulunan Hz. Ali’nin kabrine ziyaretle başlayıp, ardından Necef’e 75 km uzaklıkta bulunan ve Hz. Hüseyin’in kabrinin bulunduğu Kerbela kentine 3 gün süren toplu yürüyüşlerle varılması ve akabinde erbain olarak adlandırılan, İmam Hüseyin’in şehadetinin 40. günü matem töreninin icra edilmesine kadarki sürede kabir ziyaretleri ve İmam Hüseyin Mescidi’nde ibadetle geçiriliyor.

 

Erbain günü olan 20 Safer’de (4 Ocak 2013) matem törenlerinin icra edilmesi ile son buluyor.

 

ABD ve Avrupa’da yaşayan Şii müslümanlar matem törenleri için bölgeye gitmeye başladılar. Türkiye, Avrupa ve ABD’den matem törenlerine katılacaklar için THY’nin İstanbul’dan Necef’e haftada 3 gün çarşamba, cuma ve pazar günleri icra ettigi tarifeli direk seferleri bulunuyor.

 

Seyahate ABD ve Avrupa’dan başlayacaklar için, İstanbul-Necef seferlerine verilen ideal bağlantı süreleri de konforlu ve güvenli bir yolculuk sunuyor olmasının yanı sıra, THY’yi bölgeye gidecekler için tercih edilen havayolu yapıyor.


Yazan - 11 Kasım 2012. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x