Muhsin Yazıcıoğlu’nu Vefatının 6. Yılında Rahmetle Anılıyor


Muhsin_Yazicioglu

 

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu, 1954 yılında Sivas’ın Sarkışla ilçesi Elmalı Köyü’nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla’da yaptı. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğrenciliğe başladı. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden 1979 yılında mezun oldu.

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu öğrencilik yıllarında Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevlerine seçildi 1977-78). 12 Eylül 1980’de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanığı olarak gözaltına alındı. Ceza almadığı bu davada 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi’nde kaldı. Cezaevinde kaldığı yedi buçuk yıl süresince de şiirle ilgilenerek ardında o dönemi anlatan birçok şiir bırakan Muhsin Yazıcıoğlu’nun o dönemde yazdığı en çok bilinen şiiri “Üşüyorum” adını alan şiiridir.

 

 

Veteriner Fakültesindeki arkadaşları ile

Veteriner Fakültesindeki arkadaşları ile

 

 

Cezaevinden çıktıktan sonra 1987’de Milliyetçi Çalışma Partisi’nde (MÇP) siyasete devam eden Muhsin Yazıcıoğlu, Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. 1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde, milletvekili adayı oldu. Sivas’tan milletvekili seçildi. 1993 yılında Büyük Birlik Partisi kuruldu ve bu partinin Genel Başkanlığına seçildi ve bu görevi vefat edene kadar sürdürdü. Ayrıca Muhsin Yazıcıoğlu daha sonraki seçim dönemlerinde de Sivas’dan Milletvekili seçilmiştir.

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu 25 Mart 2009 tarihinde, Göksun-Kahramanmaraş’da geçirdiği helikopter kazası sonucunda vefat etmiştir. Muhsin Yazıcıoğlu evli ve iki çocuk babasıydı.

 

 

 

Dr.Can Demir ile birlikte

Dr.Can Demir ile birlikte

 

 

Ankara Veteriner Fakültesi 1979 yılı mezunu olan ve her eğilimdeki vatandaşlarımızın gönlünde taht kuran Muhsin Yazıcıoğlu’nu, vefatının 6. yılında rahmetle anıyoruz.


Yazan - 27 Mart 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x