‘Mültecilere 4.6 milyar dolar harcadık’


multeci_van1

 

 

 

‘Mültecilere 4.6 milyar dolar harcadık’Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suriyeli mültecilere yapılan harcamanın 4.6 milyar doları aştığını bildirdi

 

 

ANKARA – Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suriyeli mültecilere harcanan  meblağın 4.6 milyar doları geçtiğini kaydetti. Kurtulmuş, “Bugüne  kadar Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için  gerçekleştirdiğimiz harcamalar, BM standartlarına göre 4.6 milyar  doları aşmıştır.” dedi.

 

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kendisine bağlı Afet ve Acil Durumu  Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bütçesi üzerine yaptığı konuşmada Suriyeli  mülteciler konusuna değindi. Kurtulmuş, geçici barınma merkezlerine yaklaşık 548 bin Suriyelinin giriş yaptığını ifade ederek, “220 binin üstünde Suriyeli, 10 ilimizde kurulan 22 geçici barınma merkezlerinde 3,5 yılı aşkın süredir misafir edilmektedir. Ayrıca geçici barınma merkezleri dışında da yaklaşık 1 milyon 400 bin Suriyeli ülkemizde bulunmaktadır.” diye konuştu.

030613-bm-suriyeli-multeci-says-bir-milyona-ulat-1

 

‘Uluslararası katkı 256 milyon dolar’

 

 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suriyeli mültecilere harcanan meblağın 4.6 milyar doları geçtiğini kaydederek, “Bugüne kadar Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştirdiğimiz harcamalar, BM standartlarına göre 4.6 milyar doları aşmıştır. Uluslararası toplumun bu maliyete katkısı ise yaklaşık 256 milyon dolardır.” dedi.

DİĞER HABERLER
150 milyar dolarlık satın alma

 

 

‘Kamplarda 30 bin 346 doğum gerçekleşti’

 

 

Geçici barınma merkezlerinde kurulan 21 sahra hastanesinde bugüne kadar yaklaşık 6 milyon poliklinik hizmeti sunulduğunu aktaran Kurtulmuş, buralarda  toplam 30 bin 346 doğumun gerçekleştiğini söyledi. Kamplarda Suriyeli çocuk ve gençlerin eğitim ihtiyaçlarını unutmadıklarını söyleyen Kurtulmuş, “Yaklaşık 69 bin Suriyeli çocuk ve gence, 850 derslikte kreş, ilköğretim ve lise düzeyinde 420’si Türk, 2 bin 643’ü Arap olmak üzere toplam 3 bin 63 öğretmen tarafından eğitim verilmektedir.” diye konuştu.


5 Kasım 2014. 17:39
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x