Muş ovası ayçiçek üretiminde Trakya’nın en büyük rakibi olacak


Sunar Grup şirketlerinden Elita Yağ bu yıl Muş ovasında ayçiçeği tarımını desteklemek-geliştirmek için çalışmalara başladı

Ayçiçeği, ayçekirdeği ve günebakan tüm bu isimler bize Trakya Bölgesini çağrıştırır. Oysa son yıllarda artık Trakya’nın tahtını sallayan şehirler gündeme geliyor. Bunlardan biri de Muş. Geçen yıl keşfedilen Muş’un hazine toprakları ayçiçeği tarımı için kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor. Ayçiçeğinde Doğu Anadolu’nun Trakya’sı olma yolunda ilerleyen Muş’ta bu alanda yaptığı açılmalar sonucu çiftçilerle el ele vererek ayçiçeği alımına geçen yıl başlayan Sunar Grup şirketlerinden Elita Yağ bu yıl da Muş ovasında ayçiçeği tarımını desteklemek-geliştirmek için çalışmalara başladı. Ayçiçeği tarımını geliştirecek bilinci oluşturmak üzere Malazgirt Tarım İlçe Müdürlüğü’nün gayretleri ve destekleri ile tohum firmaları katılımında Sunar Grup-Elita Gıda önderliğinde üreticilerin, üretici birliklerinin ve önder çiftçilerin katılımı ile 25 Ocak 2012 tarihinde saat 10.00’da Malazgirt Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda geniş katılımlı ayçiçeği istişare toplantısı düzenlenecek.

20 yıl önce üretime son verilmiş

Muş’un bugüne kadar bilinmeyen bu yönünün geçen yıl Muşlu çiftçilerden gelen bir telefonla ortaya çıktığını söyleyen Sunar Grup Hammadde Satınalma Yöneticisi Halit İyisan şu bilgileri verdi: “Her şey 2011 yılı Ekim ayında Muşlu çiftçilerden aldığımız telefonla başladı. Muşlu çiftçiler ayçiçeği ekimi ve hasadını yaptıklarını ancak ayçiçeklerini satacak müşteri bulamadıklarını söyledi. Bölgedeki saygıdeğer üreticilerin davetiyle yaptığım gezi ve incelemelerin sonucunda, Muş ovasının inanılmaz potansiyelini gördük. Yaklaşık 12 çiftçimizin ayçiçeklerini satın aldık. Bölgede yaptığımız görüşmelerde, çiftçilerimizin üretecek alternatif tarımsal ürün arayışında olduklarını, geçmişte bölgede ayçiçeğinin ciddi bir üretimi olduğunu ancak satamadıkları için 20 yıldır yok olduğunu öğrendik.”

DİĞER HABERLER
Hububat üretimi 2 milyar tona ulaşacak

Ayçiçeği bölgeyi kalkındıracaktır

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yeni bir Trakya’nın ortaya çıkacağını söyleyen Halit İyisan, Muşlu ayçiçeği üreticilerinin de, Sunar Grup-Elita Gıda’ nın yeni iş ortakları olacağının müjdesini verdi. Muş ovasının ayçiçeği tarımı için büyük potansiyel taşıdığını altını çizen Halit İyisan, Muş ovasının yağlı tohum sektörü adına kazanılması gerektiğine inandıklarını ifade etti. Bölgedeki çiftçilerin yüksek verim kabiliyetindeki hibrit tohumlara ulaşamadığına dikkat çeken Halit İyisan konuyla ilgili şunları söyledi: “Bölgedeki çiftçiler ayçiçeği tarım tekniklerinde bilgi eksikliği ve yetersiz ekipman benzeri yetersizlikler tespit ettik. Muş ovasında 340 bin ha (hektar alan) ekilebilir tarım arazisinin 158 bin ha (hektar alan) sulanabiliyor. Yıllık ortalama yağış miktarı ise 600 mm civarında. Bu alanlarda buğday ve şeker pancarı ağırlıklı tarım yapılıyor. 2011 yılı verilerine göre, ayçiçeğinin total getirisi (işgücü ve verimi de göz önüne alırsak) bu ürünlere göre daha fazla olacaktır. Ayrıca bu ürünlerin ayçiçeği ile münavebeli ekilmesi halinde de söz konusu ürünlerin verimleri de artış gösterecektir.”

Yıllık 1 milyon ton ayçiçeği açığımız var

Yıllık bir milyon ton ayçiçeği açığımız olduğunu anlatan Halit İyisan, “Geçen yıl 1.150 TL/ton fiyatlara ulaşan ayçekirdeği Muş ovası ve çiftçileri için çok büyük fırsatlar sunuyor. Muş ekonomisi ve tarımını daha üst seviyelere taşıyacağı kuşku götürmez bir gerçek. Bu düşünceyle günlük 1.000 ton ayçiçeği işleme kapasitesine sahip sunar Grup şirketlerinden Elita Gıda olarak, Muş ovasında ayçiçeği tarımını desteklemek-geliştirmek için çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Bölgede üretilecek ayçiçeklerini piyasa koşulları nispetinde sınırsız olarak satın almaya talibiz. Öncelik olarak ayçiçeği tarımını geliştirecek bilinci oluşturmak üzere Malazgirt Tarım İlçe Müdürlüğü’nün gayretleri ve destekleri ile tohum firmaları katılımında Sunar Grup-Elita Gıda önderliğinde üreticilerimiz, üretici birliklerimiz ve önder çiftçilerimizle, 25 Ocak 2012 tarihinde saat 10.00’da Malazgirt Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda geniş katılımlı ayçiçeği istişare toplantısı düzenleyeceğiz. Bu vesileyle bölgede ki tüm ilgilileri toplantıya davet ediyoruz.”

DİĞER HABERLER
Buğday fiyatları bir yılın zirvesinde

 

 


18 Ocak 2012. 17:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x