Musevi vatandaşlarımız “Hanuka” Bayramını Kutluyor


Sekiz gün süren ve “Işık Bayramı” da denilen Yeniden Adanma Bayramı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de musevi vatandaşlarımız tarafından kutlanıyor.

 

Hanuka, İbrani takvimine göre Kislev’in 25. günü başlayıp sekiz gün süren bir Musevi bayramı. Ayrıca Işık Bayramı ya da Yeniden Adanma Bayramı olarak da anılır. Hanukkah sözcüğü İbranice “adama, ithaf etmek” anlamlarına gelir. Bu bayram, Gregoryen takvimiyle Aralık, Kasım sonu, ya da çok ender olarak Ocak başına denk gelir .

 

Festival, Hanukiya adı verilen, Menora’ya benzeyip fazladan iki kolu daha olan, 9 kollu şamdanın kollarının yakılmasıyla kutlanılır. Birinci gün bir tane, ikinci gün iki tane yakılır ve bayram boyunca her gün bir fazla kolun yanmasıyla devam eder. Hanukiya’nın ortasındaki, diğerlerine göre daha yukarıda bulunan kola Şamaş (İbranice: שמש, “Görevli”) adı verilir ve bu kol her gün yanar.

 

Cumhurbaşkanı Gül musevilerin bayramını tebrik etti.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül musevilerin “Hanuka Bayramı”nı kutladı. Bayram vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül mesajında şunları kaydetti:   “Musevi vatandaşlarımızın Hanuka Bayramı’nı en samimi hislerimle tebrik ediyorum.  Sevinçlerin paylaşıldığı, ailelerin, komşuların ve dostların bir araya gelerek kucaklaştığı bayramlar, aynı zamanda sevgi, saygı ve kardeşlik duygularının, birlik ve beraberlik ruhunun en saf haliyle vücut bulduğu mukaddes günlerdir.   Hanuka Bayramı da, ışığın karanlığa, saflığın yozlaşmaya, maneviyatın maddiyatçılığa karşı zaferini günümüze taşıyan hikâyesiyle, tüm insanlığın evrensel değerlerini bugün bir kez daha hatırlamamıza vesile olmaktadır.   Tarihimizin her döneminde çeşitli alanlardaki sosyal, mesleki ve akademik başarılarıyla temayüz eden, sevinç ve ümitlerimizin yanı sıra kederlerimizi de gönülden paylaştığımız Musevi vatandaşlarımız, Türkiye’nin emsalsiz beşeri zenginliğine müstesna katkılar sağlamaya bugün de devam etmektedirler.   Bu düşüncelerle, Musevi vatandaşlarımızın Hanuka Bayramı’nı bir kez daha kutluyor, esenlik ve mutluluklar diliyorum.”

 


Yazan - 7 Aralık 2012. Kategori YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x