Müshil ilacıyla kurban vurgunu


Ankara’da ‘kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk’ iddialarıyla ilgili görülen davada ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. Vekaletle kurban kesimi yapan çetenin ishal ilacı içirerek kesim sırasında denetçileri sayım yapamaz hale getirdiği ve binlercehayvanı kesilmiş gibi gösterdiği ortaya çıktı.

 

Star Gazetesi’nden Mustafa Türk’ün haberine göre Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk’ iddialarıyla ilgili görülen davada savcılık esas hakkındaki mütalaasını verdi. Mütalaada, kurban vurgunuyla ilgili çarpıcı ayrıntılar yeralıyor. Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır’ın hazırladığı mütalaaya göre örgüt mensubu sanıklar, vekaleten kurban kesen vakıf ve derneklerin istedikleri rakamın çok altında kurban kestiler. Bunun anlaşılmaması için özellikle sayım ve kesimde akılalmaz hilelere başvuruldu.

 

DENETÇİLERE MÜSHİL İLACI İÇİRMİŞLER

 

Başsavcı Bayındır’ın hazırladığı mütalaada, zanlıların vurgunu ve yöntemi tek tek deşifre edildi. Buna göre kesim yerlerindeki görevlileri oyalama yöntemi uygulayan örgüt üyeleri bazı görevlileri taciz etti, bazılarına da müshil içirerek ishal olmalarını sağladı. Böylece ishal olan görevli sürekli lavobaya gittiği için gerçek sayım ve tartım işlemi yapılamadı, çete üyeleri de istediği gibi hareket etti.

 

DERNEK ADINA TEK HAYVAN KESMEDİLER

 

Çetenin yöntemi bunlarla da sınırlı kalmadı. Mütalaaya göre çete elamanları, çarpıştırma yöntemi uygulayarak iki vakfın ve derneğin hayvanlarını tek bir derneğe ve vakfa aitmiş gibi gösterdi. Örgüt üyeleri makas yöntemini uygulayarak et kombinası kiraladı ve burada normal olarak kesilen hayvanları sanki dernek ve vakıf için kesiliyor gibi gösterip haksız kazanç sağladı. Diyarbakır usulü yöntemi de uygulayan örgüt üyeleri kesimi yapılan hayvanları mükerrer olarak (ikinci kez) kantardan geçirdi, ayrıca kesim öncesi kontrollerde ve tartımlarda aynı sitemi uyguladı. Savcılığın mahkemeye sunduğu mütalaasında Deniz Feneri Derneği adına kesim mahallinde bulunan Arif Uzun’un örgüt üyelerine uyarılarda bulunduğu, buna rağmen çetenin dernek temsilcilerinin içeceklerine ishal ilacı karıştırarak kesim yerinden uzaklaşmalarını sağladığı vurgulandı.


28 Haziran 2012. 13:15
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x