“Şakir” sonunda muradına erdi


 

5752976c67b0a90dd48a862d

 

 

 

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin müzmin bekarı zürafa “Şakir”, düzenlenen törenle Kayseri’den getirilen dişi zürafa “Selvi” ile buluşturuldu

 

Hayvanat bahçesine getirildiğinde 3 yaşında olan ve uzun süren eş bulma çalışmalarının sonuç vermemesi üzerine “müzmin bekar Şakir” olarak anılmaya başlanılan erkek zürafa için sonunda Kayseri’de bulunan dişi zürafa, özel hazırlanmış kafesle Gaziantep Hayvanat Bahçesine getirildi.

 

Dişi zürafa “Selvi” düzenlenen törenle zürafa Şakir ile buluşturuldu. Buluşma törenine ziyaretçilerin yanı sıra hayvanat bahçesi personeli de ilgi gösterdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun süren eş arama çalışmalarının tamamlanmasından memnun olduklarını söyledi.

 

Yurt içi ve yurt dışındaki birçok hayvanat bahçesiyle iletişime geçtiklerini ifade eden Özsöyler, “Almanya, Hollanda ve Belçika’daki birçok hayvanat bahçesiyle irtibat halindeydik, ama sevindirici haber bize Kayseri Hayvanat Bahçesinden geldi. Bundan 3 yıl önce bir dişi zürafaları olduğunu söylediler. Kayseri Hayvanat Bahçesi zürafayı bize vereceğini bildirdi. Bundan sonraki süreç hayvanın nakli ve Gaziantep Hayvanat Bahçesine getirilmesiyle başlamış oldu.” dedi.

 

Selvi’nin getirilmesi için yoğun uğraş verdiklerini anlatan Özsöyler, “Zürafamız Selvi’yi buraya getirebilmek için özel bir taşıma kafesi yaptırdık. Bu kafesi, hayvanın tanıması için önce Kayseri’deki barınağına bıraktık. 10 gün kadar yanında kaldıktan sonra kafese koyarak Gaziantep’e naklettik. Bu süreç yaklaşık 18 saat sürdü. Bu süre boyunca zürafa ayakta yolculuk etti, çünkü zürafalar uzun süre oturamıyorlar. Uzun süre oturduklarında beyinlerine kan gitmiyor.” diye konuştu.

 

Özsöyler, dişi zürafa için Şakir’in barınağında yeni bir yer dizayn ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:  “İlk etapta yaklaşık 4-5 ay kadar zürafalar birbirlerini görecekler, ama birbirlerine yaklaşmayacaklar. Birbirlerini tanıdıktan sonra aynı barınağı paylaşmaya başlayacaklar. Bu organizasyonla Şakir’i evlendirmiş ve yalnızlığını gidermiş olduk. Yıllardır süren özlem son buldu. Hayvanat bahçesi yöneticileri ve çalışanları olarak çok mutluyuz.”AA


Yazan - 4 Haziran 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x