Cumhurbaşkanı Gül’den Flaş Açıklama

3 Haziran 2013. 11:29

285-politika_293

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi Parkı ile ilgili yaşanan olaylarla ilgili açıklama yaptı. Gül, yaptığı açıklamada, “Demokrasi sadece seçim değildir. İyi niyetli mesajlar alındı. Gereği yapılacak” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

“Türkiye demokrasi yolunda, demokrasinin kurallarını çalıştıran bir ülke. Hukukun üstünlüğüne inanan bir ülke. Mahkemenin kararlarına üst mahkemelerde itiraz edilebildiği ve itiraz yollarının açık olduğu bir ülke. Dolayısıyla bütün bu kurallar batı demokrasilerindeki standartlar çerçevesinde olmaktadır. Önce bunun bilinmesini isterim tabii ki.Türkiye’nin demokrasisi test edildi. Demokrasi sadece seçim değildir. Barışçıl gösteriler demokrasinin parçasıdır. Herkesin düşünceleri, inançları saygıya değerdir. Kendi ülkesinde herkes kendini özgür hissetmelidir. İyi niyetli mesajlar alındı, gereği yapılacak. Bu saatten sonra herkes sağduyulu olmalı.”

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Hükümet adına özeleştiride bulundu. Avcı, muhalefetin senelerdir yapamadığını 5 günde kendilerinin yaptığını söyledi.

 

Gezi Parkı ve sonrasında çıkan olaylarla ilgili Hükümet içerisinden en dikkat çeken açıklama Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan geldi. Hükümetin, son olaylara bakışını eleştiren Avcı, “Muhalefetin senelerce uğraşsa da başaramayacağı bir şeyi 5 günde başardık ve normal koşullarda bir araya gelmesi düşünülemeyecek olan bir birinden çok farklı kesimleri grupları fraksiyonları toz duman içerisinde bir birleriyle buluşturduk.” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, seçim bölgesi Eskişehir’in Çifteler ilçesi’nde Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir araya geldi. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Avcı, Taksim Gezi Park’ta için yapılan eylemlerde muhalefet partilerinin yıllardır yapamadıklarını kendilerinin yaptıklarını kaydetti. Nabi Avcı, “Muhalefetin senelerce uğraşsa da başaramayacağı bir şeyi 5 günde başardık ve normal koşullarda bir araya gelmesi düşünülemeyecek olan bir birinden çok farklı kesimleri grupları fraksiyonları toz duman içerisinde bir birleriyle buluşturduk.” dedi.

Diğer Haberler:
Anayasa Mahkemesi'nde soruşturma

 

“GENÇLERİN KAFALARI ÇOK NET DEĞİL”

 

Türkiye’nin farklı illerinde gösterilere katılan gençlere seslenen Avcı, toz duman dağıldıktan sonra yanlarında yürüyenlerin kimler olduklarını gördüklerinde şaşırabileceklerini ifade etti.

 

“Çünkü medyadan da takip ettiğimiz ve gelen bilgilere göre birbiriyle imtizaç etmesi birlikte davranması birbirleriyle aynı yoldan yürümesi düşünülemeyecek olan farklı kesimlerin bir araya getirdiğimiz bir süreç yaşandı.” diyen Avcı, gençlerin düşüncelerinin net olmadığına dikkat çekti.

 

Bakan Avcı, “Gaz bulutları dağıldığı zaman koltuğunun altında Orhan Pamuk’un kitabını taşıyan açık radyo dinleyicileriyle yanlarında koltuğunun altında ulusal gazeteleri taşıyan beyaz bereli çocukları görürlerse hiç şaşırmasınlar. Olayın çıkış nedenleri Taksim’de gerçekten yapılmak istenen nedir protesto edilen nedir bunlar konusunda insanların ve gençlerin kafalarının çok net olmadığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“MESELEYİ KAMUOYUNA İYİ ANLATAMADIK”

 

Yaşanan olayları hakkında bir de özeleştiri getiren Avcı, yapılacak çalışmaların iyi anlatılamadığına değindi. Nabi Avcı, “Burada tabi bizimde meseleleri yeterince net açık ayrıntılı bir biçimde kamuoyuyla paylaşmamızın da rolü olabilir. Çünkü özellikle Taksim Gezi Parkı’nda yapılması düşünülen işle protestocuların gündeme getirdikleri proje aynı şey değil bunu müteahhit defalar gerek İçişleri Bakanı gerek Belediye Başkanı açıkladığı halde ne yazık ki hala kamuoyunun özellikle bu gösterilere katılan gençlerin bu konuyu pek de doğru algılamadıklarını görüyoruz. Sadece işin polisiye tarafıyla İçişleri Bakanlığı değil, diğer birimleri İstanbul Valiliği, Belediye, Kültür ve Turizm Bakanlığı bu gösterilerde öne sürülen gerekçeleri ve ya bahaneleri kendi açılarından ayrı ayrı değerlendiriyor.” diye konuştu.

Diğer Haberler:
Türkiye'yle ilişkileri kesmenin bedeli ağır olacak'

 

“GENÇLER SOSYAL MEDYADAKİ BİLGİ KİRLİLİĞİNE DİKKAT ETMELİ”

 

Gençleri sosyal medya konusunda uyaran Bakan Avcı, bilgi kirliliğinin halkı daha da öfkelendirdiğini ifade etti. “Bu tür kitlesel olaylarda deformasyon dezenformasyon çok yaygın olarak devreye girer onun için zaten ben toz duman dağıldığı zaman herkes yanında çok şaşıracağı çok farklı insanlar görebilir demek ihtiyacını duydum bu gösterilerin bir çoğunda o gösteriye katılan ve masum çevreci talepleri olan insanlar çok farklı niyetlerle amaçlarla gösteriye katılan başkalarının da olduğu göreceklerdir.” diyen Avcı, sadece meydanlarda değil sosyal medya da paylaşım ortamlarında abartılı, insanları galyana getirecek uydurma haberler ve provakatif söylemler kışkırtıcı söylemler konusunda dikkatli olmak gerektiğine değindi. Avcı şöyle devam etti: “Ama sosyal medyanın doğasında bu var zaten bizim görevimiz dezenformasyonu provakatif söylemleri ellerinden geldiği kadar doğru söylemlerle açmaya çalışmak olmalıdır.”

 

Arınç: “Özür diliyorum”
Bülent Arınç İstanbul halkından özür diledi.

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulunup, mahkemenin Topçu Kışlası’yla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesini doğru bulduğunu söyledi.
‘DURDURMA DOĞRU’
Arınç, “İstanbul’un önemli bir yeşil alanının, bir AVM’ye dönüşmesine veya betonlaşmaya dönüşmesine karşı çıktılar. Bunu takdirle karşılamak lazım” diye konuştu. Arınç, İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin ‘yürütmeyi durdurma’ kararını doğru bulduğunu kaydetti. Arınç, “Bugüne kadar yaşanan yaşandı ama şimdi bir mahkeme kararının infazı sırasında en azından bütün faaliyetler durdurularak bir sükunet döneminde Belediye, Kültür Bakanlığı veya bu işte sorumlu olan birimlerin, İstanbul halkına bir borcu var” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler:
Hamburg'da şiddet olayları

 

TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN

 

Arınç, “O borç da şudur: Biz Taksim’in yayalaştırma çalışmaları içerisinde Gezi Parkı’nda şunu yapmak istiyoruz, bunu yaparken ağaç katliamı yapmayacağız, burada tekrar park olmaya devam edecek veya buradan sökülecek ağaçların bir başka yerde hayat bulacağının size teminatını veriyorum, sizin duyarlılığınızı paylaşıyorum, bu paylaştığımız konuda olan bitenlerden de özür diliyorum’ demesinde, toplumsal barış açısından büyük fayda olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

 

 

 

 


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x