Neden Piliç Eti Tüketilmeli ?


Sağlık için yararlı olması yanısıra düşük maliyetli olması, piliç etininin farkını ortaya koyuyor

Bedensel ve zihinsel gelişim, sağlıklı ve dengeli beslenme için tüketilmesi gereken hayvansal protein kaynaklarının en önemlilerinden biri olan tavuk eti, doğru beslenmede önemli ve stratejik bir besin kaynağı olarak görülüyor. Türkiye’nin genç nüfus yapısına sahip olduğu dikkate alındığında ise bu stratejik önem daha da değer kazanıyor.

İnsan beslenmesinde gerekli olan tüm aminoasitleri yeteri miktarda içeren tavuk eti proteinleri ile ilgili araştırma yapan Samsun Tarım İl Müdürlüğü Gıda Teknikeri Sevim Yılmaz, piliç etinin faydalarıyla ilgili çalışmalar yaptı. Araştırmasının sonuçlarını müdürlüğün çıkardığı ‘Samtim’ dergisinde yayımlayan Yılmaz, tavuk etinin kırmızı ete göre daha yararlı ve olduğunu belirtti. İşte piliç etinin sayısız faydaları…

PİLİÇ ETİ STRATEJİK BESİN KAYNAĞI

Doymamış yağ asitleri oranı, kırmızı ete göre daha yüksek olan piliç etinin kolesterol seviyesinin tavuk etinden düşük olması sebebiyle damar sertliği riski az.

Sodyum içeriğinin çok düşük olmasının piliç etini, uygun bir besin kaynağı durumuna getirdiğini ifade eden Sevim Yılmaz, “Tavuk eti, B2, B6, B12 gibi sinir sistemini besleyen ve destekleyen vitaminler yönünden de zengin bir besin kaynağı olarak biliniyor. Sindirimi kolay ve liflerinin kısa olması nedeniyle, sindirim sorunu olan kişilere tavsiye edilen bir protein kaynağıdır. Et yüksek düzeyde biyolojik değerlere sahip. Bu nedenle gastrit, ülser, spastik kolon, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok sağlık sorununu aşmayı hedefleyenlerin diyetlerinde yer alıyor. Çocuk, yaşlı ve hasta tedavisinde, tavuk eti tüketilmesi, örneğin tavuk suyuna çorba verilmesi özellikle tavsiye ediliyor.” açıklamasında bulundu.

DİĞER HABERLER
Organik pazar büyüyor

ALIRKEN, SAKLARKEN VE PİŞİRİRKEN NE YAPILMALI?

Eti satın alırken, saklarken ve pişirirken dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, “Et, güvenilir ve sürekli alışveriş edilen satış noktalarından alınmalı, üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir. Eğer ‘açık’ alınıyorsa etin üzerinde herhangi bir leke ya da iz olmamalı, berelenmiş veya örselenmiş bir görüntü varsa, o et tüketilmemelidir. Et satın alındıktan hemen pişirilmeli veya buzdolabında korunmalıdır. Donmuş ürünler açıkta değil, buzdolabında çözdürülmeli, ürün çözdürüldükten sonra kesinlikle yeniden dondurulmamalıdır. Tavuk eti kesilecekse, ahşap et tahtası değil, mermer tezgâh ya da plastik türevlerinden yapılmış kesme blokları veya plakaları kullanmak doğru olmaktadır. Kırmızı ve beyaz etler için kesinlikle ayrı ayrı kesme blokları kullanılmalıdır.” şeklinde konuştu.

BEYAZ ETİ PİŞİRİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Etin pişirilme esnasında uyulması gereken noktalar çok önemli. Tezgâhınızı, et kestiğiniz bıçakları ve tahtaları, lavabonuzu, eti koyduğunuz diğer yerleri ve ellerinizi; yemek pişirmeye başlamadan önce sabunlu ve sıcak su ile yıkamaya özen gösteriniz. Pişirmeden önce tavuğu yarım limon ile iyice ovalar ve sonra tavuğun üzerine ve içine rendelenmiş limon kabuğu koyarsanız, daha yumuşak, daha güzel kokulu ve daha lezzetli olur. Fırında tavuk kızartacağınız zaman, üzerine koyduğunuz baharatlardan içine de koyun. Et lezzet kazanacaktır. Tavuğunuzu kızartırken dereotu, maydanoz gibi taze otları derisinin altına yerleştirmeniz, bitkilerin yanmasını önler ve lezzetli bir sonuç elde etmenizi sağlar.( Samsun Tarım İl Müdürlüğü Santim Dergisi)

DİĞER HABERLER
Ümit Ustayı kaybettik

5 Ocak 2011. 10:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x