Nereden çıktı bu 14 Şubat, Sevgililer Günü?


150211150112_valentine_gch_couple_624x351_afp

 

 

Her yıl 14 Şubat’ta kutlanan Sevgililer Günü, insanların bir başkasına duydukları sevgiyi kartlar, çiçekler, çikolata ya da sevgi mesajları yollayarak gösterme fırsatı buldukları bir gün.

 

Ya da, gerçekten öyle mi? Bu özel günün kökeni hakkında çok fazla birşey bilmiyoruz. Tüm dünyada aşk ve romatizmin kutlandığı özel günlerden biri 14 Şubat ve kimilerine göre bu kutlamanın modern versiyonu, ticari kazançlarını düşünen piyasanın bir ürünü.

 

Takvimlerdeki bu en ihtiraslı gün hakkında ne biliyoruz gerçekten?

 

Başlangıç Hrıstiyanlıktan da önce

 

Sevgililer Günü çok eski bir gelenek. Köklerini Roma döneminde Luepercalia adı verilen ve üç gün süren bir festivalden aldığı düşünülüyor.

 

Doğurganlık tanrısının şerefine gerçekleşen festival Şubat ayının ortasına denk geliyor, baharın resmi başlangıcını müjdeliyordu.

 

Kutlamaların parçası olarak erkekler bir kutunun içine atılmış kağıtlardan kızların ismini çekiyordu. Festival boyunca bu eşleşmede biraraya gelen çiftgler sevgili oluyor, hatta belki de evleniyordu.

 

Daha sonraki yüzyıllarda kilise pagan kutlamalarını bitirmek istedi ve şenlikleri Aziz Valentine adına kutlamalara dönüştürdü.

150211150753_valentine_gch_saint_412x549_getty

Üç tane Aziz Valentine

 

İlk resmi Aziz Valentine günü Papa Gelasius tarafından 496 yılında 14 Şubat’ta ilan edildi. İsmini o zamanın şehitlerinin birinden alıyordu. Ama bunun hangi şehit olduğu konusunda net bilgiler yok.

 

En yaygın açıklama Aziz Valentine’in Roma’da bir rahip olduğu ve 3. yüzyılda öldürüldüğü yönünde.

 

Ama bu tarihe denk düşen en az iki başka Aziz Valentine daha var.

 

Biri Roma yakınlarında bugün Terni olarak anılan kentten bir papaz, diğeri ise Kuzey Afrikalı bir şehit.

 

Aziz Valentinelar hakkkında bundan başka birşey bilinmiyor ve Roma’daki rahip bu üçü arasından en fazla kabul edilen oluyor.

150211150412_valentine_gch_roses_624x351_getty

Kanlı Sevgililer Günü

 

Bu hikayenin geçmişi İmparator İkinci Claudius’a dayanıyor. Claudius evli erkeklerin kötü askerler olduğuna inandığı için evlenmeyi yasaklıyor.

 

Valentine ise evlenmenin Tanrı’nın insan için planladığı şeylerden biri ve ayrıca dünyanın amacı olduğuna inandığı için gizli şekilde insanları evlendirmeye devam ediyor.

 

Claudius bunu fark ettiğinde Valentine’ı hapse atıyor ve sonra ölüme mahkum ediyor.

 

Hapiste Valentine gardiyanın kızına aşık oluyor ve 14 Şubat’ta idama götürülürken kıza “Senin Valentine’ın” imzalı bir aşk mektubu gönderiyor.

Günümüzde Sevgililer Günü’nde insanların birbirine kart göndermesinin kökeni işte burada.

 

Popülerleşme ve ticarileşme

 

Her ne kadar erken dönem Hristiyanlar Sevgililer Günü’nü kutlamış olsa da, Sevgililer Günü’nün aşkla ve hediye vermekle bu denli sıkı ilişkide olması Orta Çağı ve sonrasını buluyor.

 

İngiliz edebiyatının iki devi, Chaucer ve Shakespeare, bu günün Birleşik Krallık’ta ve sonra Avrupa’da ve Yeni Dünya’da bu denli popülerleşmesinden sorumlu.

 

Sevilen kişilere kartpostal vermek Orta Çağ’da zaten yaygınlaşmıştı ama büyük bir ticaret haline gelmesi 19. yüzyılda oldu, endüstri devrimi kartpostalların fabrika üretimini mümkün kılınca.

 

1916’da pek de bilinmeyen ABD Missouri’de Kansas merkezli Hallmark Kartları şirketi, seri üretime geçerek, kutlamaların şeklinin hemen hemen bugünkü halini almasına sebep oluyor.

 

Bu şirket şu anda Sevgililer Günü için 132 milyon kartın satıldığı bir endüstrinin parçası.

 

BBC


Yazan - 15 Şubat 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, MAGAZİN. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x