Nesli tükenen hayvanı açık artırmayla öldürüyorlar!


fft5_mf944555
ABD’de yapılan açık artırmada bir avcı 350 bin dolar karşılığında “siyah gergedan avlama izni” satın aldı

 

 

AMERİKA – Namibya’da siyah gergedan avlama izni, açık artırmayla satıldı. ABD ’nin Dallas kentinde yapılan açık artımayı 350 bin dolar ödeyen avcı kazandı. Namibya Vahşi Doğa İdaresi yetkilileri av izninin, ‘belirlenen tek ve erkek ’ bir siyah gergedan için geçerli olduğunu söyledi. Dallas Safari Club, açık artırmadan 250 bin-1 milyon dolar gelir bekliyordu.

 

 

‘75 bin kişi tepki gösterdi’

 

 

Kulübün yöneticisi Ben Carter, “Namibya’daki biyologlar, açık arttırmadan kaçak avcılara karşı bütçe oluşturmak için rekor miktarda gelir bekliyordu, öyle de oldu” dedi.

 

 

Carter, öldürülecek hayvanın artık siyah gergedan nüfusunun artışına katkısı bulunmadığını savundu. Siyah gergedanlar son derece agresif ve alan hakimiyetine düşkün hayvanlar olduğunu hatırlatan Carter, yetişkin erkeklerin genç ve yavru erkek bireyleri öldürebildiğini belirtti.

Ancak bu gerekçeler, açık artımaya yönelik tepkileri yatıştırmaya yetmedi. ‘www.causes.com’da 75 bin kişi açık arttırmanın durdurulması için imza verdi.

 

 

‘Kanseri iyileştirdi iddiası’

 

 

Afrika’da yaklaşık 25 bin gergedan yaşıyor. Bunların 20 bini beyaz, 5 bini ise siyah gergedan. Güney Afrika’da 2013 yılında kaçak avcılar 950 gergedan öldürdü. Namibya’da ise son 10 yılda öldürülen gergedan sayısı10 oldu ancak bu ölümlerin yarısı geçen yıl meydana geldi. Afrika’da kaçak gergedan avı, 2010 yılında, Vietnam’da bir bakanın yakının gergedan boynuzuyla yapılmış kanser ilacıyla tamamen iyileştiği iddiasının yayılmasının ardından patladı. İddianın bilimsel bir temeli olmadığı vurgulanırken, gergedan boynuzu Vietnam’daki şifalı ilaçlar piyasasında altınla yarışır hale geldi.

Dünya


13 Ocak 2014. 13:28
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x