Netaş, “Şifa Ormanı” projesiyle Gaziköy sakinlerine gelir kaynağı oluşturacak.


 

 

BultenEklenti-635847483864275000

 

 

 

Türkiye’nin önde gelen teknoloji markalarından Netaş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün işbirliğiyle, ülkemizin çevre ekosistemine katkıda bulunacak “Şifa Ormanı” projesinin temellerini attı. Sağlık kaynağı bitkilerin korunmasını, geliştirilmesini ve bölge köylüsünün ormandan odun dışında gelir elde etmesini amaçlayan proje, Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı Gaziköy’de, 10 hektarlık alanda hayata geçirildi.

 

 

 

16 binden fazla fidan dikilmesinin planlandığı proje, dün gerçekleştirilen törenle başladı. Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Şarköy Kaymakamı Hamdi Üncü ve İstanbul Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere’nin katıldığı törende, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Netaş’a “Hatıra Ormanı Sertifikası” verildi. Netaş Şifa Ormanı; kestaneden cevize, bademden vişneye kadar çeşitli meyve ağaçlarından; biberiyeden lavantaya, adaçayından kekiğe kadar tıbbi aromatik bitkilerden oluşuyor.

 

 

 

BultenEklenti-635847483643025000

 
Konuyla ilgili bilgi veren Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, “Netaş, 48 yıldır ‘temiz sanayi’ adı verilen iletişim ve haberleşme alanında faaliyet gösteriyor. Bugün 750’yi aşkın mühendisimizle akıllı binalar, işyerleri ve şehirler için teknoloji geliştiriyoruz. Böylece doğal kaynaklarımızın israfını önlüyor, yaptığımız işlerde doğaya zarar vermiyor, aksine, korunmasına katkıda bulunuyoruz. BM çevre uzmanlarına göre, dünya iklimini felaketin eşiğine getirebilecek sera gazlarının yaklaşık beşte biri, ormanların yok edilmesinden kaynaklanıyor. Gezegenimizin akciğeri ağaçlar ve ormanlar yok oldukça, dünyamız bu işlevden yoksun kalıyor. Netaş olarak, bugün hayata geçirdiğimiz ve Türkiye’de ilk kez uygulanan Şifa Ormanı projesiyle, hem bu dağların yeşermesine hem de orman temelli üretimlere katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Böylece, ülkemizin çevre ekosistemini koruyacağına inandığımız bir modele öncülük ediyoruz. Dileğimiz Şifa Ormanları’nın ülkenin dört bir yanına yayılarak, hem sağlığa hem de ekonomiye küçük de olsa şifa olması… Ekeceğimiz fidanları siz değerli köylülerimize emanet ediyor, Netaş Şifa Ormanımızın Gaziköy’e ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

 

BultenEklenti-635847484067087500 (1)


Yazan - 3 Aralık 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x