İngiltere’ye ilk peynir ihracatı başladı


pinar-ingiltere

 

Pınar, Türkiye’den İngiltere’ye ilk peynir ihracatını gerçekleştirdi.

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracat izni verilen ilk 6 markadan birisi olan Pınar, İngiltere’ye peynir ihracatına Nisan ayı itibarıyla başladı. İngiltere’de Pınar Labne ve Pınar Kahvaltı Keyfi Beyaz Peynir ürünleri tüketicilerin beğenisine sunuldu.

 

Türkiye’nin peynir üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu dile getiren Pınar Süt Genel Müdürü Gürkan Hekimoğlu, “Geçen yıl Türkiye’den tüm dünyaya 172 milyon dolar peynir ihracatı gerçekleştirildi. Bu rakamın yüzde 21’i Pınar markamıza ait. Önceki yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın destekleriyle AB ülkelerine ihracatın önündeki engel kaldırılmış ve Pınar AB ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracat izni alan ilk 6 marka arasında yer almıştı. Bu hakkımızı kullanarak, Nisan ayı itibarıyla İngiltere’ye ilk peynir ihracatını gerçekleştirdik. İngiltere her yıl 2 milyar dolar civarında peynir ithal ediyor ve bunun da büyük kısmını İrlanda ve Fransa’dan gerçekleştiriyor. Uzun süredir stratejik olarak potansiyel gördüğümüz ve etüt ettiğimiz bu pazardan pay alacak olmaktan dolayı ülke ekonomisi adına da son derece mutluyuz” diye konuştu.

 

Pınar Labne ile Körfez’de yakaladığımız başarıyı İngiltere’ye taşıyacağız

 

Pınar’ın dünya ve Avrupa Birliği standartlarında üretim gerçekleştirdiğini vurgulayan Hekimoğlu, “Pınar markasıyla 40’ı aşkın ülkeye ihracat yapıyoruz. 30 yılı aşkın bir süredir de, başta Pınar Labne olmak üzere farklı ürünlerimizle Körfez ülkelerinde varlık gösteriyoruz. Nielsen pazar araştırma verilerine göre Pınar Labne ile Kuveyt’te yüzde 53, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yüzde 41 ve Suudi Arabistan’da yüzde 26 ile pazar lideriyiz. Türkiye’de Labne’nin Mucidi Pınar Labne ile Ortadoğu pazarında elde etmiş olduğumuz başarıyı İngiltere’de de tekrarlamayı hedefliyoruz” dedi.  (DÜNYA)


Yazan - 22 Nisan 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x