Niçin Dava Açtık? Veteriner Hekim H.Yalçın KÖKSAL


H.Yalçın KÖKSAL

Uzman Veteriner Hekim  

Veteriner Hekimler Derneği  Genel Sekreteri

veterinerlik-meslegiDeğerli okuyucular,Çiftlik dergisinin  internet yayınlarında ve bazı sosyal paylaşım sitelerinde  yer alan bir konuda yapılan açılamalar  ve görüşler üzerine  bu ay ki yazımı bende aynı konuya ayırdım.

6343 sayılı yasa ile güvence altına alınmış, bir hak edişin gaspı anlamında çıkartılan bir yönetmelikle Veteriner Hekim Diplomaları  adeta geçerliliğini yitirme noktasına getirilmek istenmişti.

Hizmet İçi Eğitim adı altında yeni mezunlar veya yeni muayene veya  poliklinik açacak Veteriner Hekimlere  20 saat, yıllarca muayenehane veya poliklinik hizmeti veren ve konusunda yılların kazandırdığı  tecrübesi olan ve hatta konularında uzman olan Veteriner Hekimlere ise  10 saat eğitim görme mecburiyeti dayatılmak istenmiş ve aksi takdirde  yeni  muayenehane  veya poliklinik açacaklara açış  izini verilmeyeceği gibi, yılardır hizmet veren kuruluşların ise ruhsatlarının iptal edileceği gibi, hiçbir hukuksal  dayanağı  olmayan  bir yaptırım uygulanmaya çalışılmıştır.

Eğitim, özellikle meslek içi eğitim hiç kimsenin ve pek tabiidir ki bizlerin de itiraz etmeyeceği bir gerekliliktir. Ancak bu eğitimlerin sürekliliği ve güncel bilgi ve teknolojik gelişmeleri  kapsayan nitelik taşıyor olması da bir  o kadar önemlidir.

Yoksa sadece ben yaptım oldu zihniyeti ile hiçbir alt yapı ve devamlılık özelliği olmayan bir uygulamanın diretilmesi  ile  ne mesleğe  ve ne de meslektaşlara her hangi bir şeyin kazandırılamayacağı  aşikardır.

Üstüne üstlük bu uygulama ile 5 yıl süre ile  ülkemizin en zor eğitim kurumunu bitirerek  hak kazanılan  diplomanın önüne geçecek bir yönetmeliği kabullenmemiz mümkün değildi.

İşte bu nedenlerle  şahsımıza, mesleğimize ve meslektaşlarımıza  olan saygımız ve Türkiye’nin en eski ve köklü bir meslek örgütü ,83 yıllık şerefli bir mazisi olan Sivil  Toplum Kuruluşu olan VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ  yönetiminin asli yükümlülüğünü yerine getirmek amacı ile hukuksuzluğa ve haksızlığa direniş anlamında   olan davranışımızın haklılığı da hukuksal olarak vurgulanmışken  kamu oyunu yanıltıcı beyanlara karşı bu ayki köşemi bu söyleşiye ayırmış bulunuyorum.

Son derece saygı ve sevgi ile bağlı bulunduğum mesleğime ve kazanımlarına karşı  bundan böyle bu tarz  saldırıların olamayacağı umudu ile  davamıza gönül veren tüm meslektaşlarıma sonsuz saygı ve muhabbetlerimi  sunarım.


Yazan - 25 Mart 2013. Kategori MANŞET, H.Yalçın KÖKSAL. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x