Nilüferli Kadınlardan Çevre Felaketine Protesto


Nilüfer’e bağlı Büyük Balıklı Mahallesi kadınları, Nilüfer çayının kirli akmasını Nilüfer çayına temiz su dökerek protesto etti.

 

Büyük Balıklı Mahallesi kadınları, Nilüfer çayının zehir akmasını protesto etti. Eyleme CHP Bursa Kadın Kolları üyeleri, CHP Bursa milletvekilleri İlhan Demiröz ve Sena Kaleli de destek oldu. Büyük Balıklı Meydanı’ndan ellerinde pankart ve slogan atarak davul zurna eşliğinde Nilüfer çayına kadar yürüyen kadınlar, Nilüfer çayını temiz su dökerek temizlemeye çalıştı.

 

Mahalle halkından 80 yaşındaki Hüsniye nine, “Çocuklarımız balık tutmaya Çanakkale’ye gidiyor, eskiden biz Nilüfer çayından balık tutup yiyor, kenarında piknik yapıyor, buğdaylarımızı yıkıyorduk. Şimdi Nilüfer çayı çok pis akıyor. Bırak balık tutmayı, pis kokusundan kapılarımızı, camlarımızı açamıyoruz” dedi.

 

Mahalle sakinlerinden 85 yaşındaki Mehmet Oğuz, ise “Nilüfer çayı üzerinde olan köylerdeki hastalar üzerinde bir araştırma yapsınlar. İnsanlar dünyasına doyamadan kanser olup ölüyor. Sadece insanlar değil meyvelerimiz de ölüyor” diye konuştu.

 

Bursa CHP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Şahin, “Bugün buraya ne Nilüfer çayında çay içmeye, ne piknik yapmaya, ne de balık tutmaya geldik. Biz kadınlar, Nilüfer çayına zehir akıtanları, akıtılmasına göz yumanları protesto etmeye geldik. Çünkü Nilüfer çayını zehirleyen fabrikalar kadar, Nilüfer çayının zehirlenmesine izin verenler de sorumludur” dedi.

 

Kadınlardan oluşan kalabalık, Nilüfer çayı üzerinde davul zurna eşliğinde halay çekip olaysız bir şekilde dağıldı.Bursa olay


Yazan - 15 Kasım 2012. Kategori SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x