Nöbetçi Alış Veriş Merkezi dönemi başladı


Bendevi Palandöken: Saat 02.00’den sonraki alışverişlerde ekstra indirim uygulayarak, vatandaşın dengesini bozacaklar
 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, İstanbul’da başlayan “nöbetçi AVM” uygulamasının yakında Anadolu’ya da yayılmasını beklediklerini söyledi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, ”Bu kadar çok birbirinin benzeri, yan yana, kuralsızca açıldıklarında uyarmıştık. AVM enflasyonu bize zarar verdiği gibi kendinize de verecek diye. Şimdi arz/talep dengesi bozulup cirolar düşünce nöbetçi AVM dönemi başladı” dedi.

Geçen yıl açılan AVM’lerin yüzde 58’inin, mevcut 268 AVM’nin ise yüzde 80’inin İstanbul ve Ankara’da olduğuna dikkati çeken Palandöken, ”Türkiye’de yapımı süren ve projelendirilen AVM’lerin de devreye girmesiyle toplam kiralanabilir alanın 6,8 milyon metrekareye, bin kişiye düşen alanın da Türkiye’de 89 metrekareden 100’e, İstanbul’da ise 185 metrekareden 247 metrekareye çıkması bekleniyor. Ankara şu anda 215 metrekare ile AVM şampiyonu olarak Avrupa ortalamasının üzerine çıkarken, İtalya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelere fark atmış durumda” ifadelerini kullandı.

Aynı konseptle, aynı markalarla yan yana açılan AVM’lerin birbirine zarar vererek ciro kaybına uğradığını, telafi etmek için ”İstanbul Shopping Fest” alış veriş günleri düzenlediklerini belirten Palandöken, şunları kaydetti: ”Avrupa ve Anadolu yakasında her gün bir AVM gece 02.00’ye kadar nöbetçi bırakılacak. Sezon olmasına rağmen, alış verişlerde yüzde 30’dan başlayarak yüzde 80’e varan indirim başlatarak haksız rekabet edecekler. Ayrıca, saat 02.00’den sonraki alışverişlerde ekstra indirim uygulayarak, vatandaşın dengesini bozacaklar. Bakın geçen yıl sadece tüketici kredileri 41 milyar lira arttı. Bu şu demek, halkımız daha henüz kazanmadığı 41 milyar lirayı peşinen harcadı. Bu hızla devam ederse ödeme sıkıntısı yaşayan aileler dara düşebilir, sosyal sıkıntılar artar. Çoğu yabancı sermayeli AVM’ler bunları düşünmüyor tabii. Yakında Anadolu’nun diğer illerinde de başlamasını bekliyorum.”

DİĞER HABERLER
Almanya Ekonomi Bakanı Rösler Türkiye'ye Geliyor

AVM’lerin şehirlerin merkezlerinde açılarak pek çok sorunu da beraberinde getirdiklerine işaret eden Palandöken, ”Şehir planlaması, geleneksel perakendecilik, sosyo-ekonomik dengeler açısından pek çok kez yaşanan sıkıntıları dile getirdik. AVM dışındaki caddelerde, mahallelerdeki konfeksiyoncu, tuhafiyeci, billuriyeci yani geleneksel perakendeci ne yapsın? Dükkânlarımız ışıksız mı kalsın?” dedi. Piyasanın kuralları konmadan çalışma koşulları ve haksız rekabet önlenemeyeceğini vurgulayan Palandöken, ”Perakende Yasası”nın mutlaka çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.


26 Mart 2011. 15:37
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x