Noel Kutlanıyor, Noel Baba Kimdir?


Santa_Claus-1024x768

Noel Kutlanıyor, Noel Baba Kimdir?

Her yıl 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hıristiyan bayramı Noel tüm dünya’da kutlanıyor.

Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık’ta kutlanır. Kutlamalar 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam ediyor.
Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu olarak da bilinen Noel,20. yüzyılın başlarından itibaren Hıristiyan olmayanlar tarafından da kutlananan,dinî motiflerinden arınmış,hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlandı.

Ermeni’lerde olduğu gibi Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak tarihini Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirililerek kutlanır.

Bilindiği gibi 31 Aralık tarihinde de tüm dünya ülkeleri yeni yıla eğlencelerle girerler.

Beyoğlu’nda Noel ayini

Taksim, İstiklal Caddesi’ndeki Sent Antuan Kilisesi’nde, Katoliklere göre Hz. İsa’nın doğum günü kabul edilen 24 Aralık gecesi, Noel ayini düzenlendi.

Hataylı Hıristiyanlar Noel’i Kutladı

Hatay’daki Ortodoks Kilisesinde yeni yılın habercisi olarak Noel ayini düzenlendi.

Hatay’ın merkez Antakya İlçesi’nde bulunan Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen ayini, kilisenin ruhani lideri Jan Delüller ile rahip Dimitri Doğum ve Fadi Hurigil yönetti. Ayinde İlahi ve dualar okundu. Çocuklarıyla ayine gelen Hıristiyan vatandaşlar, kilisede dua ederek mum yakıp dileklerde bulundu.
Hatay Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube Müdürlüğü’nce yürütülen ‘Medeniyetler Şehrinde Renklerin Zenginliği’ projesi kapsamında polisler, kilisenin girişinde bekleyerek ayine katılanlara karanfil dağıttı, çikolata ikram etti.

Noel Baba kimdir?

Noel Baba’nın, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında bulunan Lykia’nın Patara şehrinde doğmuştur. Nicholaos, M.S. 300′e doğru, Lykia’nın Patara kentinde, zengin bir buğday tüccarının oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Bu dönemlerde, Lykia’nın; ve Patara’nın refah içinde olduğunu da hatırlatmak gerekmektedir. Nicholaos doğduğunda, onun bir kurtarıcı olduğu düşünülmektedir. Nicholaos’ın, annesi ile babasının yaptığı adaklar; ve dualar ile, göğün hediyesi olarak dünyaya geldiği düşünülmektedir. Nicholaos’ın, fakirlerin kurtarıcısı olduğuna inanılmaktadır. Nicholaos’ın, yani Noel Baba’nın, gençlik dönemlerinden itibaren mucizeler yarattığına inanılır. Noel Baba hakkında şu olay anlatılmaktadır: Noel Baba gençliğinde, henüz inşaatı tamamlanmamış olan bir kilisenin yıkılması ile birlikte, enkazın altında kalmış, ve annesi ağlayıp üzülmeye, oğlunun öldüğünü düşünmeye başlamıştır. Noel Baba’nın, tam bu sırada, kilisenin enkazında bulunan taşların altından sağlam bir şekilde çıktığı söylenmektedir.

Bir zaman sonra Noel Baba’nın babası ölmüştür. Babasının ölümünden sonra, Noel Baba’ya önemli bir miras kalmıştır. Bu miras, Noel Baba tarafından yoksullar arasında paylaştırılmaya başlanmıştır. Aynı dönemde, Patara’nın çok önemli zenginlerinden bir tanesi de, tüm var olan servetini kaybetmiş; ve fakirleşmiştir; bu fakirlik öyle bir hal almış ki, adam, kızlarının çeyizini dahi yapamaz duruma gelmiştir. Fakir adam öyle bir hal almıştır ki, çaresizlikten, kızlarını satmayı düşünmeye başlamıştır.

Durum Noel Baba tarafından fark edilir. Noel Baba bu aileye yardım etmek ister; fakat kendisini belli edip, ailenin gururunu kırmayı da istemez. Gece yarısı, bu ailenin evine girmeye başlar. Bu sırada herkes uyumaktadır. Büyük kızın penceresi açık iken, Noel Baba, bu kızın penceresinden içeriye bir kase altın atar. Bu altın, büyük kızın çeyizini almaya yetecek kadar değerlidir. Sabah uyanıp da altınları bulan kız çok sevinir.

Ancak adamın iki kızı daha vardır. Noel Baba, bu kızların da çeyiz paralarını karşılamak ister; fakat, bu kızların pencereleri açık değildir. Noel Baba da, diğer iki kızın çeyizleri için vereceği parayı bacalarından içeriye atar.

Noel Baba’nın, 343 yılında, 65 yaşındayken öldüğü görülmektedir. Bunun üzerine Myra’lılar, Noel Baba’yı sonsuz uykusunda rahat ettirmek için bir kilise yaptırmış; ve kilisenin içerisinde bir lahitte, Noel Baba’yı sonsuz uykusuna uğurlamışlardır.

Ancak Noel Baba, sonsuz uykusunda huzur bulamamış, ve 20 Nisan 1087 tarihinde, Haçlı Seferleri sırasında, Bari’den gelen bir grup tarafından kemikleri çalınarak Bari’ye götürülüp, Bazilika’ya gömülmüştür. Noel Baba’nın kemiklerinin bir kısmı ise halen Antalya’da, Antalya Müzesi’nde saklanmaktadır.

Hristiyan vatandaşlarımızın Noel bayramını kutlar,dostlukların ışığında barış ve sağlıklı bir 2014 yılı temenni ederiz.


Yazan - 24 Aralık 2013. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x