Oda ve Borsa Yöneticilerinin Ara Vermeden Seçilmeleri Yasağı Kalktı


Anayasa Mahkemesi, oda ve borsalarda üst üste 2 dönem yönetim kurulu veya meclis başkanlığı yapmış olanların, aradan 2 seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemeyeceklerine ilişkin kanun hükmünü iptal etti.

 

ANKARA – Anayasa Mahkemesi, oda ve borsalarda üst üste 2 dönem yönetim kurulu veya meclis başkanlığı yapmış olanların, aradan 2 seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemeyeceklerine ilişkin kanun hükmünü iptal etti.   Bu kararla birlikte TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu dahil, mayıs ayında yapılacak seçimlerde aday olamayacak çok sayıda oda ve borsa başkanı rahat bir nefes almış oldu.

 

Anayasa Mahkemesi, Ankara 13 ve 7’inci İdare mahkemelerinden gelen 5174 sayılı TOBB Yasası’nın, 16, 38, 40 ve geçici 10’uncu maddelerinin iptali istemiyle yapılan başvuruyu esastan görüştü. Yüksek Mahkeme, yaklaşık 7 saat süren toplantıda, sözkonusu maddelerin Anayasa’ya aykırı olduğu yönündeki görüşleri kabul ederek bunları iptal etti.

 

Mahkeme, iptal kararıyla, uygulamadan doğacak sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum, zararların önlenmesi ve iptal kararının sonuçsuz kalmaması için kararın Resmi Gazete’de yayımlanacağı güne kadar yürürlüğünün durdurulmasına karar verdi.

 

Şubat’ta başlayacak seçim sürecinde aday olabilecekler TOBB bünyesindeki 365 oda ve borsanın şubat ayında başlayacak seçim sürecinde, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararıyla birlikte mevcut başkanlar dahil, başkanlık yapma özelliklerini taşıyan herkes aday olabilecek. Başka bir ifade ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve durumu kritik olan 8 yönetim kurulu üyesi, bulundukları mevki için tekrar aday olabilecekler. Şubat ayında başlayacak seçimlerde odalarında, meclis ve yönetim kurulu üyeliklerine seçilenler, bu yıl mayıs ayında yapılacak Birlik seçimlerine katılacaklar.   Bu tarihte yapılacak seçimde ise 20013-2017 yılları arasında TOBB’u yönetecek başkan belirlenecek.

 

TBMM’de yeni bir yasal düzenleme yapılmadığı takdirde, odalar ve borsalar ile yasa ve tüzüklerindeki düzenleme nedeniyle aday olmalarında sınırlama bulunan tüm kuruluşların yöneticileri açısından emsal olacak biçimde sınırlamalar ortadan kalkmış oldu.


Yazan - 11 Ocak 2013. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x