Unakıtan’lara Haksız saldırılar


Çiftlik Haber Merkezi

Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın çocuklarının üzerine kayıtlı AB Gıda’nın ekonomik kriz nedeniyle sıkıntılı günler geçirmesi bazı yayın organlarında haksız ithamlara neden oluyor.

Tüm dünya’da yaşanan ekonomik kriz bir yana atılarak sanki sadece Türkiye’deki AB Gıda’da zorluklar varmış gibi bazı yayın organlarında bilinçsiz ve araştırmasız haberlere devam ediliyor.

Bir kaç gündür yapılan bu haberlerde dünya’da kriz yokmuş gibi davranıp şu noktalara değiniliyor:” Baba Kemal Unakıtan siyasetteyken rüzgâr gibi esen Unakıtanlar ticarette zor bir dönemeçten geçiyor. Unakıtan’ların şirketi A.B Gıda’nın satışlarının düştüğü, iş yaptığı firmalara ödeme yapmakta zorlandığı ve çalışanlarına da maaşlarının ancak bir bölümünü ödeyebildiği iddia ediliyor.”

30 yıla yakındır dergimizin koordinatörü olarak sektöre emek veren Erkan Konuralp bu konudaki sorularımızı yanıtladı.

Soru :Sözü edilen AB Gıda ile ilgili bilgi verir misiniz?

Erkan Konuralp: AB Gıda Eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın bir aile şirketi.İşin başında oğul Abdullah Unakıtan görev yapıyor.Abdullah Unakıtan’ın annesi Ahsen Unakıtan,kız kardeşleri Zeynep Unakıtan Barusutçu ve Fatma Unakıtan ortaklığında kurduğu şirketin ilk çalışma alanı Balıkesir ilinde Tavukçuluk yani yumurta tavukçuluğu.

Soru : Düşük gümrük tarifeli mısır ithal konusu ve pastörize yumurta ve bununla ilgili KDV’nin %18’den,yüzde 8’e düşürülme olayı.

DİĞER HABERLER
Türkiye'nin vergi rekortmenleri belli oldu

Erkan Konuralp :Bilindiği gibi  2003 yılında Tarım Bakanlığı  üreticiyi desteklemek için mısır ithalatında düşük gümrük tarifesi kararı aldı.Bu birçok dönemde üreticiye destek için yürürlüğe sokulur.Gelelim KDV düşürülmesine 2006 yılında gıda şirketleri ve sivil toplum örgütleri tüm gıdaların KDV oranının düşürülmesi için büyük çalışmalar yaptılar.Bu çalışmaların bir neticesi olarak birçok gıdanın KDV oranı %8’e düşürüldü ve pastörize yumurta da bundan nasibini aldı.Bu arada şunu da hatırlatmamda yarar var.Birçok gıda maddesi bunlar arasında makarna,bisküvi fabrikaları,pastahaneler temiz ve hazır olduğu için likid ve  toz yumurta kullanıyorlar.O güne kadar yani AB gıda pastörize yumurta işine girmeden önce likit yumurta ithalatına büyük oranda döviz ödüyorduk.Yani AB gıda bu döviz çıkışını önlemiş oldu.Bu şirkete teşekkür etmemiz gerekmez mi? Likid yumurtanın satışı düşmez zira aynı sektörler bu ürünü kullanmaya devam ediyorlar.

Kemal Unakıtan’ın Maliye Bakanı olduğu dönemde kapısında kuyruk oluşturanların ve  sesleri çıkmayanların görevi bırakmasının ardından araştırmadan haksız suçlamalarına bir anlam vermekte adeta zorlanıyoruz.

Bu gibi haberleri yapanların patronları da ellerinde bulunan birçok taşınmazı kriz nedeniyle elden çıkardıkları bir dönemde yapılan haksız haberlere kulaklarımızı tıkamamız imkansızdı.

 

DİĞER HABERLER
'Türk Akımı'ndan vazgeçmedik'

 

 


14 Kasım 2011. 23:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x