Okul kantinlerine kötü haber


Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, gazlı ve kolalı içecekler ile kızartma ve cips satışının yasaklandığı okul kantinlerinin rutin aralıklarla denetlenmesini istedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun imzasıyla, 81 il valiliğine bir yazı gönderildi. Yazıda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili genelgesi hatırlatıldı.

Bu kapsamda okul kantinlerinde, doğal maden suları hariç enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler ve kolalı içecekler ile kızartma ve cipslerin satışlarının yapılmayacağı, otomatik satış yapan makinelerin de bulundurulmayacağı hatırlatıldı.

Bunların yerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satış yapılabilen meyvelerin bulundurulacağı belirtildi.

Bu kapsamda okul kantinlerinin rutin aralıklarla denetimlerinin yapılması, öğrencilerin teneffüs ve öğle aralarında kantinlerde satışı yasak olan gıda maddelerine okul çevresindeki satış noktalarından ulaşmalarının engellenmesi, okul çevresinde açıkta gıda satışının önlenmesi, kantin ve yemekhaneler ile okul çevresinde gıda satışı yapan işyerlerinin gerekli teknik ve hijyenik şartlara uygun faaliyet göstermesinin sağlanması istendi. cha

 

 


DİĞER HABERLER
Sucuk Zengin Gıdası Oldu
17 Ağustos 2011. 17:03
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x