Okulda Başarı İçin Günde 1 Yumurta


Uzmanlar çocuklara günde 1 yumurta yedirilmesini öneriyor.

 

Besleyici değeri en yüksek gıdalardan yumurtanın, özellikle büyüme çağında olan çocukların hem vücutlarına zindelik verdiği, hem de zihinsel aktivitelerini artırarak derslerinde başarılı olmalarına katkı sağladığı ifade edildi.   Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karakaya, sağlıklı ve dengeli beslenme için hayvansal gıdaların mutlaka düzenli şekilde alınması gerektiğini belirtti.

 

Tüm gıdalar arasında en kaliteli proteini yumurtanın içerdiğini ifade eden Karakaya, biyolojik değeri yüksek olan proteinlerin yumurtada bol miktarda bulunduğunu dile getirdi.   İçinde barındırdığı amino asitler, proteinler ve vitaminlerle yumurtanın besleyici değeri en yüksek gıdalardan olduğunu vurgulayan Karakaya, şunları kaydetti:   ”Yumurta, insan beslenmesi açısından çok önemli bir gıda maddesi. İçerisinde insan vücudunda sentezlenemeyen tüm amino asitler bol miktarda var. Besleyici değeri en yüksek gıda maddelerinden biri olduğu için özellikle büyüme ve gelişme çağındaki bebeklerin, çocukların, okula giden öğrencilerin mutlaka günlük tüketmesi gereken temel gıdalardan bir tanesi.”   Zihinsel Aktivitelerinin Artışına Katkı Sağlıyor   Karakaya, kahvaltıda düzenli olarak yumurta tüketen çocukların okulda daha başarılı olacağına dikkati çekti. Yumurtanın; çocukların hem vücutlarının zinde olmasını sağladığını, hem de onların zihinsel aktivitelerini artırdığını dile getiren Karakaya, sözlerini şöyle sürdürdü:   ”İyi bir zihinsel faaliyet için yumurta tüketimi çok önemlidir. Aynen et ve süt ürünleri gibi… Anne, babalar mutlaka çocuklarına kahvaltıda yumurta yedirmeli. Özellikle ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların her gün en az 1 tane yumurta yemeleri lazım. Çocukların kahvaltıda tükettiği yumurta, onların derslerini daha iyi takip etmelerine, dolayısıyla okulda başarılı olmalarına katkı sağlayacaktır.”   Yumurtanın sarısının besleyici değerinin daha yüksek olduğunu aktaran Karakaya, bazı çocukların yumurtanın sadece sarısını veya akını tüketme eğiliminde olduğunu, yumurtanın mümkün olduğunca bir bütün olarak tüketilmesi gerektiğini sözlerine ekledi

Sahanda yiyenler çok azgın!

İngiltere’de yapılan bir araştırma insanların yumurta tercihleri ile kişilikleri arasında bağlantı kurdu.

Bilim adamlarının yaklaşık 7 bin kişi üzerinde yaptığı ankette kişilerin yumurta tercihlerini inceledi. Sonuçlara göre yumurtayı sulu ve cıvık sevenler sempatik bulunuyor. İlk tercini haşlanmış yumurta olanlar ise düzensiz ve dağınık insanlar oluyor.

En çarpıcı istatistik ise kızarmış ve sahanda yumurta tercih edenlerin. Bu grup yüksek cinsel dürtüleriyle ve tam bir azgın boğa olmalarıyla tanınıyor.

Yumurtayı göz göz yiyenlerin büyük kısmı işçi sınıfında. Çırpılmış yumurta tercih edenler ise yüksek tahsillilerden oluşuyor.

Son olarak favorisi omlet olanlar, tam bir disiplin abidesi oluyor

 


Yazan - 30 Eylül 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x