Okullara hazır yemek projesi


salat ve humus

 

Türkiye’de hazır yemek sanayi büyüyor. Pazarın büyüklüğü 6.5 milyar dolara ulaşmış durumda.

 

Türkiye’nin önde gelen yemek sanayicileri, YESİDEF (Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu) üyesi altı dernek çatısı altında toplanmış bulunuyor. Bu derneklerin 600 üyesi var. Evet bugün yemek sanayicileri 6.5 milyar dolarlık bir pazara hükmediyorlar ama yaptıklarını hesaplamalara göre Türkiye’de 20 milyar dolarlık bir potansiyel pazar var.

 

YESİDEF’e göre, birçok insan sağlıksız yemek yiyor. Federasyon bu nedenle son birkaç yıldır önemli bir proje üzerinde çalışıyor. Projenin adı “Yeni Neslin Beslenmesi.” Proje, okullarda hazır yemeğin zorunlu hale getirilmesini amaçlıyor. Türkiye’de yaklaşık 17 milyon öğrenci ve 550 bin öğretmen var. Özellikle devlet okullarında öğrenciler ve öğretmenler çoğunlukla bir tost ya da ekmek arası besinlerle günlerini geçiriyor. İşte, YESİDEF ise bunun değiştirilmesi için mücadele ediyor.

 

Federasyon hazırladığı projeyi, öncelikte AK Parti’ye sunmuş ve destek almış. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun bizzat projeyi desteklediği, ilgili bakanlıklara da konuyu taşıdığı belirtiliyor. Hatta Soylu’nun öncülüğünde Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmek için YESİDEF yönetimi randevu bekliyormuş. Bu randevunun birkaç hafta içinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.
YESİDEF Başkanı Hüseyin Bozdağ, bu proje konusunda heyecanlarının sürdüğünü söylüyor. Obezite ile mücadele için de projeyi önemsediklerini belirten Bozdağ, “Rusya ve Amerika’da okul yemeği yaygın bir uygulama. Türkiye’de çocuklarımız tost ile test arasına sıkışmamalı” diyor. Bozdağ’ın verdiği bilgiye göre, projenin toplam maliyeti yıllık 13 milyar TL’yi buluyor. Bozdağ, proje hayata geçerse tarafların hep birlikte bu maliyeti üstlenebileceğini söylüyor. Bu yıl ilk kez İstanbul Sanayi Odası Meclisi’ne giren Bozdağ, “Yemek sanayicileri daha önce oda meclislerinde temsil edilmiyordu. Bu yıl ilk kez İstanbul, Ankara ve İzmir gibi odalarda meclise girdik. Ben de Sedat Zincirkıran ağabeyimizle İSO’da sektörü temsil edeceğim. Buralara girmemizin en önemli nedeni, ‘Yeni Neslin Beslenmesi’ projesini gerekli platformlarda rahatça anlatabilmek” diye konuşuyor.

Para


Yazan - 9 Haziran 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x