“Okulu Derhal Boşaltın Cami yapılacak”


23120572

 

 

 

 
Samsun’da 300 öğrencinin eğitim gördüğü Anadolu Tarım Meslek ve Tarım Meslek Lisesi’ne, il milli eğitim müdürlüğü tarafından “Cami yapılacak, okulu boşaltın, Tekkeköy ilçesindeki Gelemen YİBO’ya taşının” talimatı gönderildi.

 

“PROTOKOL” VE “CAMİ” KELİMESİ YAN YANA

 

Büyükşehir Belediye Meclisi, Samsun İl Mütftülüğünün talebi üzerine “Protokol cami’sinin“, 300 öğrencinin eğitim gördüğü Anadolu Tarım Meslek ve Tarım Meslek Lisesi’nin bulunduğu alana yapılmasına karar verildi. Bunun üzerine öğrenci velileri yürütmeyi durdurma davası açtı. Cumhuriyet gazetesinden Cemil Ciğerim’in haberine göre, Ancak yargı süreci devam ederken il milli eğitim müdürlüğü tarafıdan Anadolu Tarım Meslek ve Tarım Meslek Lisesi’ne, “Cami yapılacak, okulu boşaltın, Tekkeköy ilçesindeki Gelemen YİBO’ya taşının” talimatı gönderildi.

 

Atakum Kent Konseyi Başkanı Murat Erkan şunları söyledi: “Hukuki bir süreç işlediği halde il milli eğitim müdürlüğü kanalıyla, Tarım Meslek Lisesi Müdürlüğü’ne, ‘Gelemen YİBO’ya taşının’ yazısı gönderdi. Asla bir eğitim kurumunun buradan oraya taşınmaması lazım. Bu alan, zamanında Tarım Bakanlığı tarafından eğitim amaçlı kullanılması şartıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildi. Milli Eğitim’in de bu alanı, Diyanet’e ya da başka bir kuruma devretmesi mümkün değil.”

 

YİBO BU OKULUN ÜÇTE BİRİ KADAR

 

Okulun Gelemen YİBO’ya taşınması halinde öğrencilerin mağdur olacaklarını da vurgulayan Erkan şöyle konuştu: “Gelemen YİBO’nun mevcut fiziki koşulları, Atakum’daki Tarım Meslek Lisesi’nin fiziki koşullarının ancak üçte biri kadar. Yurdun kapasitesi de yeterli değil. Ayrıca teknik bir lisenin pratik uygulama laboratuvarları da yok. 10 sınıf yerine 6 sınıf var. Kapasitesi çok düşük. Bu uygulamayla adeta bir sürahi dolu suyu, bardağa doldurmaya çalışıyorlar.”

 

5 gün içinde okulu boşaltın

 

Anadolu Tarım Meslek ve Tarım Meslek Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Nihal Gürpınar da “Bu konu artık Atakum’un namus meselesi oldu. Bölge idare mahkemesine açtığımız davanın sonucu belli olmadan yangından mal kaçırır gibi 5 gün içinde okulu boşaltmamız isteniyor. İl Müftüsü Hayrettin Öztürk, öğrencilerin mağdur olacağını bile bile nasıl vicdanı rahat uyuyabilecek? Biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 

TARIM MESLEK LİSELİ OLMASI TESADÜF MÜ?

 

Boşaltılma karar verilen okulun zaten ülkemizde az sayıda kalan TARIM MESLEK LİSE’lerinden biri olması olması akıllara şüphe düşürüyor. Okul boşaltma kararının, onlarca yıldır Türkiye’deki tarımı adeta katleden batılı devletlerin politikalarının bir sonucu olduğu düşünülüyor.


Yazan - 19 Ocak 2015. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x