Öncüpınar Sınır Kapısı kapatıldı


dc6995d0-108d-11e3-beb7-ab732635254d-jpg20130919140013
ÖSO ile bir süredir çatışan El Kaide bağlantılı “Irak ve Suriye İslam Devleti” Örgütü, Türkiye sınırı yakınında bulunan Azez kasabasını ele geçirdi. Bu gelişmenin ardından Türkiye, Öncüpınar sınır kapısını kapattığını duyurdu.

 
Suriye’de radikal dinci terör örgütü El Kaide çizgisindeki unsurlar, her geçen gün diğer muhalif gruplara karşı üstünlüğü ele geçiriyor.

 
Geçtiğimiz haftalarda ÖSO’ya savaş ilan eden El Kaide’ye bağlı “Irak ve Suriye İslam Devleti”, dünkü çatışmalarda Türkiye sınırı yakınında bulunan Azez’de kontrolü ele geçirdi. Örgüt, Azez’in yanısıra Deir Ez Zur’un merkezinin kontrolünü de ele aldı.

 
İngiliz Times gazetesi, Irak-Şam İslam Devleti Örgütü’nün militan sayısını artırdığını ve savaşın gittiği yönü şekillendirmeye başladığını yazdı.

 
ÖNCÜPINAR KAPATILDI

 
Azez kasabasında yaşanan çatışmalar, Türkiye’nin Öncüpınar sınır kapısını kapatmasına neden oldu.
Reuters’a açıklama yapan bir Türk yetkili, “Suriye tarafında yaşanan belirsizlik ve güvenlik sebeplerinden dolayı Öncüpınar kapısı kapatıldı. Bu kapıdan iletilen tüm insani yardımlar da durduruldu” dedi.

 
“ÖSO’NUN EN BÜYÜK KORKUSU”

 

 

 
Hürriyet Gazetesi’nin Washington Temsilcisi Tolga Tanış, gelişme için “Türkiye’nin çatışmalar yüzünden kapatmak zorunda kaldığı sınırı bir süre daha kapalı tutmaya devam etmesi ise şimdi ÖSO’nun en büyük korkusu” yorumunda bulundu.

 
Tanış, ÖSO’nun elinde kalan tek sınır kapısının Öncüpınar’ın karşısındaki Bab El Selam olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye şimdi ya sınırı kapalı tutup yeni komşusu El Kaide’nin ÖSO’yu boğmasına göz yumacak. Ya da açıp şimdiye kadar yaşadığı güvenlik sorunlarını, El Kaide’nin iyice hâkim olduğu bir dönemde katlanmış halde yaşamaya devam edecek” değerlendirmesinde bulunuyor.

 

© The Voice of Russia


Yazan - 19 Eylül 2013. Kategori MANŞET, EKONOMİ, MAGAZİN. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x