Ordu ve Manyas’ta Şap Hastalığı Tespit Edilen Köyler, Karantinaya Alındı


Ordu’nun merkeze bağlı Burhanettin Köyü’nde Şap Hastalığı’na rastlandı.

 

Ordu’nun merkeze bağlı Burhanettin Köyü’nde Şap Hastalığı’na rastlandı. Ordu’ya 10 kilometre uzaklıkta bulunan köyde hastalığa yakalanan 17 büyükbaş hayvan ve bulunduğu ahırlar karantina altına alındı, köyde hastalığa karşı aşılama başlatıldı.

 

Aynı bakıcı tarafından bakılan iki ahırdan, hayvan nakli durdurulurken Ordu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını devam ettiriyor. Köyde hastalık tespiti yapıldığını ve başka işletmelerde hastalığa rastlanmadığını ifade eden Ordu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Ersin Soydan, Hastalığın bulaşmadığı hayvanlara aşılama işlemlerinin başlatılacağını ifade etti.

 

“İKİ İŞLETMEDE KARANTİNA UYGULUYORUZ”

 

“Burhanettin Köyümüzde iki işletmede toplam 17 baş hayvanda şap hastalığı tespit edilmiştir. Bu hayvanlara gerekli müdahaleler yapılmıştır. Gerekli idari ve fenni tedbirler alınmıştır. Hayvanlara gerekli tedavileri uyguladık bu uygulamalara devam ediyoruz. Hastalık bulaşmayan hayvanlara aşı yapacağız. Şap hastalığı hayvandan hayvana bulaşmaktadır. İnsana bulaşmayan bir hastalıktır. Genelde bunu hayvan bakıcıları bulaştırabilir. Şap hastalığının olduğu ahıra işletmeye başka hayvan bakıcısının ve hasta olan hayvanın girmemesi gerekiyor. Hasta hayvanın yanına girip sağlıklı hayvanın yanına girenler sağlıklı hayvanlara bu hastalığı bulaştırma riski var. Bu nedenle bu iki işletmede karantina uyguluyoru.” diye konuştu.

 

“ŞAP HASTALIĞI GRİP GİBİDİR”

 

Ordu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube müdürlüğünde veteriner hekim olarak görev yapan Ahmet Kemal Çakır, “Şap hastalığı grip gibi bir hastalıktır. Sadece hayvanlara bulaşır. Ağız, meme ve tırnak aralarında sakat oluşur. Bu nedenle hayvanlar yeme ve içmeden kesilirler. Bu ölümlere de neden olabilir. Bu işletmelerimizde İlaçlarla yaranın dezenfektesini yapıyoruz. Yaklaşık üç beş günlük tedavinin ardından hastalık iyileşiyor. Burada hastalıkla ilgili ölümlü bir vaka görmedik. Hasta olan hayvanlarımızda iyileşme yaşandı.” dedi.

 

“HEMEN MÜDAHALE ETTİLER”

 

İşletme sahibi Hüseyin Alptekin ise ineğinin topallaması üzerine Ordu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvurduğunu ve ekiplerin gelip sığırlarda şap hastalığı teşhisini koyduğunu söyledi. Hayvanların tedavisini Ordu’dan gelen veteriner hekimlerin bizzat kendilerinin yaptığını söyeleyen bakıcı Alptekin, “Bize de almamız gereken önlemleri söylediler, ahırdaki 7 ineğimi kurtardılar, Allah razı olsun.” /cihan

 

Manyas’ta İki Köy, Şap Hastalığı Nedeniyle Karantinaya Alındı  

 

Manyas ilçesine bağlı Akçaova ve Şevketiye köylerinin şap hastalığı nedeniyle karantinaya alındığı bildirildi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dilek Işıktaş, yaptığı açıklamada, söz konusu köylerdeki bazı hayvanlarda şap hastalığı görülmesi üzerine köylerin karantinaya alındığını, köy girişlerine uyarı levhası yerleştirildiğini söyledi.

 

Işıktaş, hastalığının görüldüğü yerleşim alanlarının yakınında yer alan Hamamlı, Salur, Kocagöl, Dereköy, Çavuşköy, Çakırca, Kalebayır, Doğancı, Bölürceağaç, Kızık, Darıca, Süleymanlı, Dura ve Hacıyakup köylerinde ise koruma amaçlı karantina tedbirleri alındığını belirterek, veteriner ve teknisyenlerinin bölgede şap aşısı uygulamasına başladığını kaydetti.

 


24 Mayıs 2012. 16:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x