Ordu hayvancılığı çalıştayda tartışıldı


Ordu Tarım İl Müdürlüğü hayvancılığın sorunları ve ileriye dönük yapılması gereken çalışmalarla ilgili olarak tüm tarafların görüş ve fikirlerinin alınması amacıyla “hayvancılık çalıştayı” tertipledi.

22.12.2011 tarihinde gerçekleştirilen çalıştaya İl Müdürü Musa SAĞLAM’ın yanı sıra İl Müdür Yardımcısı, Şube ve İlçe Müdürleri, Büyük ve Küçükbaş hayvan yetiştiricileri birliklerinin temsilcileri ile çok sayıda üretici katıldı.

Çalıştayda açılış konuşması yapan İl Müdürü şu konulara değindi: “Ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapıldığı sahil, orta ve yüksek kesimler için ayrı ayrı çalışmalar yapılmaktadır. Bu noktada siz değerli katılımcıların bilgi ve tecrübelerinden istifade etmek istedik. İlimiz coğrafi yapısı ve arazinin parçalı oluşunun maliyetleri artırdığı bu nedenle karlılık için maliyeti düşürmeye yönelik çalışmaların yapılması gerektiği bir gerçektir. Bitkisel üretimde olduğu gibi hayvansal üretimde de birim alan ünite verimini artırmaya yönelik çalışmalarla birlikte ürünümüzün kalite ve pazar değerini artırmaya yönelik çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Tüm personel ile sahada üreticilere modern tarım tekniklerini öğretme noktasında gayret sarf edileceğini belirten il müdürü  hayvancılıkta işletme sayımızın çok yüksek ancak işletme büyüklüklerimizin çok düşük olduğunu belirterek maalesef hayvancılık ilimizde hobi amaçlı yapılıyormuş gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Artık bu sektöre ilgili tüm kesimlerin el atması gerekmektedir. Hayvancılık desteklemelerinde azami istifade edilebilmesi için kooperatif ve birlikler son derece önemlidir. Desteklemeler genellikle birlikler üzerinde yapılmakta ve birliğe üye üreticilerimi bu desteklerden büyük oranda istifade etmektedir.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konusunda karayaka ırkının öneminden bahseden il müdürü bu ırkın et kalitesinin son derece yüksek olduğunu ancak bugün akrabalı yetiştirmeden dolayı verim düşüklüğünün yaşandığını, bazı yerlerde bu ırkın kaybolmaya başladığını bbelirtti.

Konuşmasında suni tohumlama konusuna dikkat çeken İl Müdürü  suni tohumlama rakamlarının artırılacağını ve desteklemelerden yararlanan üretici sayısının da artırılacağını söyledi. İlimizin topografik yapısının ve bu yapı için neler yapılabileceğinin belli olduğunu olmaz diyerek değil de olabilirliğini araştırarak konuya yaklaşılması gerektiğini belirterek çalıştayın ilimize hayırlı olmasını buradan çıkacak güzel sonuçların hayvancılığın geliştirilmesi noktasında katkı sağlayacağını belirterek”  konuşmalarını tamamladı,

Konuşmaların ardında çalıştaya sığırcılık ve koyunculuk olmak üzere iki grup halinde devam edildi.
Kaynak:ordu tarım İl Md.


Yazan - 23 Aralık 2011. Kategori TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x