Organik arıcılık devlet desteğiyle artıyor


 

Endemik türlerin de yer aldığı zengin florasıyla öne çıkan Tunceli’de, organik arıcılığın yaygınlaştırılması amacıyla son yıllarda sağlanan devlet desteğiyle bu üretimde artış sağlandı.

 

 

 

TUNCELİ

 

Tunceli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tunceli’nin organik üretim konusunda son derece elverişli, el değmemiş ve işlenmeyi bekleyen doğaya sahip olduğunu söyledi.

 

Kentin bu potansiyellerinin üretime dahil edilmesi için üreticileri bilgilendirmeye devam ettiklerini belirten Kaya, bu kapsamda Ovacık’ta kuru fasulye, Hozat’ta nohut, il genelinde de Tunceli sarımsağının üretim alanlarının genişletilmesi için üreticileri desteklediklerini anlattı.

 

 

 

Tunceli’de 62 bin kovanla, yılda ortalama 700 ton bal üretimi yapıldığını, bu balın 15 tonunun organik olduğunu anlatan Kaya, “Biz organik arıcılık ve arıcılığı hep ön planda tuttuk. Geçen yıl 33 üreticimize arıcılık projesi gerçekleştirdik. Bu yıl yine 4 milyon 300 bin liralık yeni bütçeyle ‘Genç Çiftçi Projesi’ kapsamında 146 projeyle üreticilerimizi destekledik. Bu projelerden de 23’ünü arıcılığa ayırdık.” diye konuştu.

 

Ceren Berfin’in ilk bal hasadı mutluluğu

 

Kentin Ovacık ilçesindeki bin 700 rakımlı Mercan Vadisi’nde, “Genç Çiftçi Projesi” kapsamındaki 30 bin liralık destekle aldığı 30 kovanla organik arıcılığa başlayan 20 yaşındaki Ceren Berfin Yıldız da ilk bal hasadını yaptı.

Diğer Haberler:
Yapay Tohumlama İle "Muğla arısı" Yetiştirilecek

 

 

Yıldız, hasat öncesi, söz konusu projeyle arıcılığa başladığını ve arıcılığın çok zevkli bir iş olduğunu söyleyerek, “3 yıl önce aldığım destekle arıları alıp köye getirdim. 3 yıl boyunca arılarımla ilgilendim. İlk hasadı yapacağım için çok mutluyum, çok heyecanlıyım, balımın tadına bakacağım, emeğimin karşılığını alacağım. Burada doğayla iç içeyiz. Bir sonraki hedefim daha verimli ve daha organik arıcılık yapmak.”

 


Yazan - 24 Ağustos 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x