Organik Tarımcılar Rize’de Toplandı


unnamed

 

 

 

“Doğu Karadeniz II. Organik Tarım Kongresi” 6-9 Ekim 2015 Tarihlerinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesinin Ev Sahipliğinde,  Rize’nin Pazar İlçesinde yapıldı.

Yaklaşık 200 katılımcı dört gün boyunca organik tarımı konuştu ve tartıştı. Üçü çağrılı toplam 48 adet sözlü bildirinin sunulduğu toplantıda 85 poster bildiri de sergilendi. Kongre organik bitkisel üretim ağırlıklıydı ancak hayvansal üretimle ilgili sunumlar da vardı. Özellikle bölgede yaygın olarak yapılan çay tarımı ve organik çay ve fındık üretiminin arttırılması konularına ağırlık verildi.

579125_284194898378242_662616660_n

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan katılımın da olduğu toplantı, organik tarım alanında çalışanların tanışmaları ve bilgi alış verişinde bulunmaları için önemli bir fırsattı. Hemşin organik çay fabrikasına yapılan teknik gezi ile Batum ve Ayder yaylası gezileri katılımcıların güzel anılarla ayrılmalarına yol açtı. Yöresel müzikler eşliğinde yapılan gala gecesi yemeği de uzun süre akılda kalacak nitelikteydi.

Toplantının kapanış oturumunda, bir sonraki toplantının nerede yapılacağı konuşulurken, toplantının en azından tüm Karadeniz bölgesini kapsayacak şekilde yapılması gerektiği, hatta ülkesel ve geniş katılımlı toplantıların daha yararlı olacağı dile getirildi. Konunun tartışılarak netleştirildikten sonra duyurulmasına karar verildi.

Sunulan bildirilerin önemli bir kısmının derleme niteliğinde olması, organik tarıma ayrılan araştırma kaynaklarının azlığı konusunu gündeme getirdi ve katılımcılar organik bitkisel ve hayvansal üretim alanında ar-ge kaynağı bulmada yaşadıkları zorlukları dile getirerek, bu alanın özel bir önemi ve önceliği hak ettiğini dile getirdiler.

Organik tarım alanında çalışan ve bu toplantılar dolayısıyla giderek birbirini daha fazla tanıyan katılımcılar, ev sahibi kurumun gösterdiği misafirperverliğe müteşekkir bir şekilde ilçeden ayrılırken, yeni tanışıklıkların ve yeni işbirliği olanaklara kavuşmanın mutluluğunu taşıyorlardı.


Yazan - 14 Ekim 2015. Kategori MANŞET, TARIM, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x