Organik Tavuk Sahtekarları Yakın Takipte

15 Nisan 2013. 16:14

3136105440_2109dc9060_bYıllardır çiftlik Dergisi’nde ve sitesinde ele aldığımız ve büyük ses getiren organik tavuk sahtekarları takibe alındı ve normal piliç fiyatlarından 5 kat pahalı satılan tavukların 1,5 yaşındaki çıkma yumurta tavuğu olduğu ispatlandı.

 

ORGANİK SAHTEKARLAR SEBZEDEN SONRA BEYAZ ETTE BOY GÖSTERİYOR

 

Bundan önce 1,5 yaşını doldurduğu için ekonomik ömrünü yitirmiş yumurta tavukları normal olarak kümesten çıkarılarak yem katkı maddesi olarak kullanılıyordu.Çeşitli yayın organlarında organik tavuk veya köy tavuğu adı gündeme gelince hemen sahtekarlar ortaya çıktı ve bu tavukları toplayarak 5 kat pahalı satmaya başladılar.Kümeslerden adedini 2 liraya toplayan sahtekarlar merketlerde ve bazı kasaplarda 25 liraya kadar satmaya başladılar. Hem daha büyük olması hem de etinin geç pişmesi, kart tavukları organik tavukla aynı özelliklere sahip hale getiriyor. Üreticiler ise müşteriyi sertifikalı ürün almaları konusunda uyarıyor.

 

Bu konu ile ilgili beyanat veren sektör yetkilileri şunları söylediler;

 

20090129004712!Chickens_in_marketKuzey Afrika’ya ihraç edilen tavukların bir kısmının iç piyasada ‘köy tavuğu’ ya da organik olarak satıldığını belirten Yumbir Başkanı Derya Pala, şöyle konuştu: “Bazı kasaplarda köy tavuğu olarak satılan tavuklar, aslında çıkma tavuklar. Daha büyük ve yağlı olduğu için ‘gerçek köy tavuğu, yani organik’ diye ilgi görüyor. Oysa ki yumurta elde etmek için tesislerde büyütülen tavuklar bunlar.”

Diğer Haberler:
Edirne'de bir köye şarbon karantinası

 

Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Uzmanı Mustafa Yılmaz ise Avrupa’da bu tür etleri yumuşatmak için bazı çalışmalar yapıldığını anlattı. Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre bu etler elektrik veya ses dalgasıyla yumuşatılacak.

 

Kanatlı Tanıtım Grubu, (KTG) Ortadoğu’da büyümek için Beyrut’taki HORECA 2013’te (Ağırlama, Gıda ve İçecek Fuarı) bölgenin en büyük alım heyetleriyle görüştü. 55 ülkeye yılda 250 bin ton ihracat yapan kanatlı üreticileri, 900 milyon dolar olan ihracat rakamını bu yıl 1.2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. KTG, dünyanın en büyük 100 ithalat şirketine Türkiye’deki üretimi yerinde göstererek ihracata katkı yapacak.

 

Tavuk ayağında Çin sürprizi

 

Türkiye, Çin’in tavuk ayağı ithalatı yaptığı 5’inci ülke oldu. Mustafa Yılmaz, Türkiye’ye davet ettikleri Çin Hükümeti yetkililerinin fabrikaları gezdiğini ve Türkiye’yi ithalat izni verilecek ülkeler sıralamasında 81’incilikten 5’inciliğe çektiğini söyledi. Daha önce Vietnam ve Hong Kong üzerinden yapılan ihracatta Türk üreticiler ton başına 400 doları aracılara kaptırıyordu. Ancak yeni gıda güvenliği anlaşmasıyla 40 bin ton tavuk ayağı Çin’e direkt gönderilecek. Böylece üreticiler 16 milyon dolar daha çok kazanmış olacak.

 

 YUMURTADA DA ORTAYA ÇIKTILAR

 

Diğer Haberler:
Japonlar Türk lezzetlerine hayran kaldı

13_12_2008_17_7_3_bildircin_yumurtasi copyÇiftliklerden temin ettikleri yumurtaları tavuk gübresine bulayarak saman dolu sepetlerde “Köy Yumurtası” diye satışa sunan sahtekarlar da ortalıkta çoğaldılar.Normal 20 kuruşa satmaları gereken bu yumurtaları 80-90 kuruş fiyatla tüketicilere sunan sahtekarlarda sektör sivil toplum örgütlerinin ikazı ile sıkı takibe alındılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x