Organik Yumurta Tüketicinin Aradığı Ürün Oldu


Organik Yumurta Tüketicinin Aradığı Ürün Oldu 

 

Mehmet Erkan DOĞAN /ÇİFTLİK

 

Unuttuğumuz köy yumurtası tadını  arayan bilinçli tüketici şu günlerde organik yumurtayı keşfetmiş durumda.Satıcıların da bu ilgiden hayli memnun olduğu gözüküyor.

 

Mahalle bakkallarına halen girmiş olmasa da büyük marketlerde yerini almaya başlayan organik ürünlerden bir tanesi de “organik yumurta” oldu.

 

Bir organik yumurtanın  satış fiyatının normal yumurtaya oranla ortalama beş kat daha fazla olmasına rağmen tüketiciyi kendisine çekmeyi başarmış durumda.Yapılan araştırmalarda,pratik protein deposu olan yumurtanın organik olarak yetiştirilen tavuktan elde edilirse daha sağlıklı olduğu gözler önüne seriyor.

 

Hayvan Refahı Açısından Önemi de var.

 

Avrupa Birlği Giriş kriterlerinden birini içeren “Hayvan Refahı” konusu organik üretimde desteklenmiş oluyor.Hayvanların kafes üretimiden ziyade açık sahada serbest dolaşması,stres katsayısını önemli oranda azaltıyor ve bu durumda  yumurtanın kalitesini de etkiliyor.Organik tavukculuk sektörüne adım atan firma sayısının her geçen gün artması da bu sektörün gelecek yıldızının parlak olduğunu gösteriyor.


Yazan - 4 Ekim 2012. Kategori KÜMES HAYVANCILIĞI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x